Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycający Park Świateł na Górze Parkowej. To miejsce w Krynicy-Zdroju rozświetlają setki tysięcy lampek. Zobaczcie zdjęcia!

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Park Świateł na Górze Parkowej jest czynny codziennie od godz. 15
Park Świateł na Górze Parkowej jest czynny codziennie od godz. 15 Damian Radziak
Setki tysięcy światełek LED rozświetla szczyt Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju. Park Świateł, zwłaszcza po zmroku, robi niesamowite wrażenie, a przygotowane instalacje zachęcają do robienia pamiątkowych fotografii. Tym bardziej, że z okazji 85. rocznicy istnienia kolei na Górę Parkową Polskie Koleje Linowe przygotowały nowości.

Park Świateł na Górze Parkowej

Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju jest najstarszą tego typu w Polsce. W tym roku świętuje jubileusz 85-lecia istnienia. To powód do dumy, nic więc dziwnego, że na szczycie Góry Parkowej można znaleźć kilka instalacji przypominających o rocznicy.

Nawiązania do jubileuszu są także w Parku Świateł, który codziennie już od godz. 15 rozświetla szczyt góry. To setki tysięcy energooszczędnych światełek LED tworzących niesamowite rzeźby. W tym roku powstały nowe instalacje świetlne w stylu retro. To m.in. gramofon, z którego wydobywa się stara melodia; auto, w którym czuje się klimat lat 30-tych minionego wieku, a także romantyczna altanka. Jest też siedmiometrowa ramka do zdjęć, która informuje o jubileuszu 85-lecia Góry Parkowej. Do tego sanie św. Mikołaja, gdzie można również się rozgościć i inne rzeźby. Całość po zmroku robi niesamowite wrażenie. Staje się też idealnym miejscem na wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Góra Pakowa, która jest szczytem Parku Zdrojowego, to ponownie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Krynicy-Zdroju. Po niemal dwóch latach przerwy, kiedy to trwał remont dolnej i górnej stacji kolei, jak i samych wagoników, kusi nowościami i retro nawiązaniami. W poczekalni dolnej stacji kolejki linowej zamontowano telebim, na których można oglądać filmy ukazujące Krynicę-Zdrój z okresu 20-lecia międzywojennego. Można słuchać audycji radiowych bazujących na wiadomościach z gazet z tamtych lat.

Pierwotny wygląd z 1937 roku przywrócono również wagonikom, które turystów wywożą na odmienioną górną stację. Polskie Koleje Linowe starały się przywrócić obiektowi pierwotną architekturę, dlatego odbudowano taras widokowy, z którego można podziwiać całą Krynicę. Na dolnym tarasie ponownie jest patio oraz kawiarnia, która tak samo jak restauracja, ma charakter art deco.

Czy Polsce grozi blackout?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto