Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się testamentem Józefa Szujskiego. Wystawa w Sądeckiej Bibliotece Publicznej [VIDEO]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Wystawą w gmachu przy ul. Franciszkańskiej 11 Iwona Droździk proponuje nam podróż przez 130 lat dziejów Sądeckiej Biblioteki Publicznej
Wystawą w gmachu przy ul. Franciszkańskiej 11 Iwona Droździk proponuje nam podróż przez 130 lat dziejów Sądeckiej Biblioteki Publicznej Stanisław Śmierciak
W stylowych piwnicach zabytkowego gmachu przy ul. Franciszkańskiej 11, w który mieści się główna siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej, jest wystawa nader interesująca. Przypomina księgami, obrazami, fotografiami oraz rozmaitymi przedmiotami dzieje tej książnicy zainicjowanej 130 lat temu testamentem Józefa Szujskiego. Ta imponująca i frapująca ekspozycja powstała w iście mrówczym trudzie Iwony Droździk kierującej w sądeckiej instytucji kultury Działem Zbiorów Specjalnych i Regionalnych (czyli tzw białych kruków).

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

od 16 lat

Zaczęło się od 1797 dzieł wydrukowanych w 2942 tomach, które w 1891 r. przywiózł do Nowego Sącza dr Władysław Szujski realizując tym samym testament swego ojca Józefa - rodowitego tarnowianina, pisarza, naukowca - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i polityka mającego mandat posła do Sejmu Krajowego we Lwowie uzyskany z obwodu Sądeckiego.

Ten księgozbiór, skromny jak na dzisiejsze realia, ale olbrzymi i bardzo cenny w warunkach dziewiętnastowiecznych, okazał się podarkiem bardzo kłopotliwym dla rajców miejskich grodu nad Dunajcem i musiało upłynąć sporo lat zanim stał się zalążkiem biblioteki dostępnej dla wszystkich.

Autor: Stanisław Śmierciak

Dziś wielokroć więcej tomów niż liczył dar Szujskiego jest w samym Dziale Zbiorów Specjalnych i Regionalnych książnicy, której powstanie zainicjował Józef Szujski realizacją jego testamentu. A cały księgozbiór udostępniany teraz czytelnikom i badaczom historii oraz literatury przez zespół, pracujący pod wodza dyrektora Marka Rylewicza, to około pół miliona woluminów, czyli ksiąg.

W roku jubileuszu 130-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej, która przez minione dziesięciolecia wędrowała po różnych budynkach w rozmaitych punktach miasta i zmieniała formy udostępniania swych zbiorów oraz sposoby przyciągania czytelników, wystawa jest jak wędrówka przez minione czasy w towarzystwie ludzi, z których wielu już nie ma, a których działalność budowała obecną potęgę sądeckiej książnicy jako instytucji kultury liczącej się nie tylko w Polsce.

Najciekawszym, a zarazem najcenniejszym fragmentem ekspozycji przygotowanej przez Iwonę Droździk, wraz z innymi bardzo w to zaangażowanymi ludźmi Biblioteki, jest, odtworzony z autentycznych mebli, sprzętów i książek, gabinet Józefa Szujskiego. Wystawa przypomina także wielu sądeczan, którzy swymi dokonaniami wpisali się do światowych encyklopedii.

Co współczesnym bibliofilom może wydawać się zaskakujące książki, będące ongiś własnością Józefa Szujskiego, są bardzo dobrze przez niego oznakowane, ale nie mają specjalnych, ozdobnych znaków graficznych swojego właściciela - exlibrisów. Jubileusz wykorzystano więc do ogłoszenia wśród młodych plastyków konkursu na ich zaprojektowanie. Wernisaż wystawy z okazji jubileuszu Biblioteki był okazją do ogłoszenia listy laureatów i ich uhonorowania nagrodami.

Wystawa zatytułowana "Księgozbiór Józefa Szujskiego i inne skarby Biblioteki" zaplanowana jest do końca tego roku. Warto ja obejrzeć w gmachu przy ul.Franciszkańskiej 11 w Nowym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto