Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamirowice: most zbudowany gołymi rękami

Iwona Kamieńska
Wysoka na 13 metrów, długa na 20 i szeroka na 7,5-metra budowla spina brzegi leśnego jaru
Wysoka na 13 metrów, długa na 20 i szeroka na 7,5-metra budowla spina brzegi leśnego jaru fot. archiwum Urzędu Gminy Łososina Dolna
25 grudnia ukaże się książka o Janie Stachu, rolniku ze Znamirowic (gm. Łososina Dolna), budowniczym największego mostu na świecie postawionego w pojedynkę.

Data wydania nie jest przypadkowa - będzie to pierwsza rocznica śmierci słynnego, hardego gospodarza znad Jeziora Rożnowskiego. Autorem książki, która pojawi się także w wersji elektronicznej jest Jacek Turek, sąsiad pana Jana. Wydanie wsparli sponsorzy - między innymi dwie sądeckie firmy Fakro i Volpex oraz Daniela i Stanisław Karolczykowie. W wydawnictwie Polgraf trwają ostatnie szlify przed drukiem.

O dziele Jana Stacha do niedawna wiedzieli jedynie mieszkańcy najbliższej okolicy, rzadziej - dalszych zakątków Sądecczyzny. Gdy wiosną 2010 roku Telewizja Polska pokazała reportaże o budowniczym ze Znamirowic, kamienna przeprawa przez jar wzniesiona gołymi rękami stała się jedną z głównych ciekawostek wabiących turystów w to miejsce.

Most o wysokości około 15 i długości prawie 12 metrów łączy brzegi głębokiego jaru. Potok płynący dnem wąwozu przepływa przez tunel w moście. Stach postawił tę budowlę w latach 70. ubiegłego wieku. Uporał się z tym niezwykle skomplikowanym zadaniem w niespełna cztery lata. Brak wykształcenia nie był dla niego przeszkodą. Wystarczyła potrzeba - brak dojazdu do własnego gospodarstwa oraz silne ręce i głowa pełna pomysłów. Historia związana z budową mostu to główny wątek książki Jacka Turka.

Do pełnego sfinansowania pierwszego tysiąca egzemplarzy brakuje jeszcze 2,5 tysiąca złotych. Autor ma nadzieję, że znajdzie się jeszcze paru sponsorów wydawnictwa. - Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć finansowo tę inicjatywę zostaną wymienieni na okładce książki - obiecuje.

Nie jest to pierwsza inicjatywa upamiętniająca inżyniera-samouka, którego dzieło ma szansę znaleźć się w światowej księdze rekordów. Wiosną tego roku obok budowli (również z inicjatywy sąsiadów - Jacka Turka i Marka Ziółkowskiego) postawiono kamień z tablicą informującą o tym jak powstała ta niezwykła przeprawa.

W wypromowanie atrakcji chce również zainwestować gmina Łososina Dolna. Do mostu będą kierować tablice informacyjne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto