Znane sanatoria w Krynicy-Zdroju. Patria, Stary Dom Zdrojowy czy Nowe Łazienki Mineralne. Ich wnętrza robią wrażenie jest luksusowo 1.05

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Sanatorium Patria – perła polskiego modernizmu, zbudowana na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury jako luksusowy pensjonat. Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową, otoczoną pięknym Parkiem Zdrojowym.
Sanatorium Patria – perła polskiego modernizmu, zbudowana na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury jako luksusowy pensjonat. Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową, otoczoną pięknym Parkiem Zdrojowym. Uzdrowisko Krynic-Żegiestów
Patria, Nowy Dom Zdrojowy, Stary Dom Zdrojowy czy Nowe Łazienki Mineralne to jedne z najbardziej znanych obiektów sanatoryjnych w Krynicy-Zdroju. Wszystkimi obiektami zarządza spółka Krynica-Żegiestów. Powstały wiele lat temu a ich wnętrza robią wrażenie. W niektórych zatrzymał się czas.

Patria w Krynicy-Zdroju

To perła polskiego modernizmu. W latach 30. XX wieku, była luksusowa, gromadziła się tam śmietanka towarzyska oraz światowej sławy osobistości. Przez prawie 90 lat nie było tam remontu, zabytkowe mury i elementy wystroju pamiętają Jan Kiepurę. Tam czas się zatrzymał. Zobacz niezwykłe wnętrza w marmurze z meblami z mahoniu.

Sanatorium Patria – perła polskiego modernizmu, zbudowana na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury jako luksusowy pensjonat. Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową, otoczoną pięknym Parkiem Zdrojowym.Uzdrowisko Krynic-Żegiestów

Luksusowe sanatorium z widokiem na Górę Parkową zostało wybudowane w latach 1932-34. Syn piekarza z Sosnowca, czyli Jan Kiepura zainwestował 160 tys. dolarów w budowę Patrii. W środku powstało sto pokoi. W piwnicy zbudowano także piec, aby hotel miał własną piekarnię. Kiepura zajmował się zarabianiem pieniędzy, a jego rodzicie, którzy w rodzinnym mieście prowadzili piekarnię przenieśli się do Krynicy, żeby prowadzić hotel.

Stary Dom Zdrojowy

Stary Dom Zdrojowy to okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym.
Usytuowany w samym sercu Krynicy, przy Deptaku, w pobliżu Pijalni Głównej i Muszli Koncertowej. Budynek z 1889 roku, nazywany pierwotnie Dworcem Zdrojowym, zaprojektowali wybitni architekci: Julian Niedzielski i Jan Zawiejski.

Stary Dom Zdrojowy
Stary Dom Zdrojowy to okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym.Uzdrowisko Krynic-Żegiestów

W Starym Domu Zdrojowym wypoczywał w okresie międzywojennym Józef Piłsudski z rodziną. Na pamiątkę wizyt Marszałka, na froncie budynku umieszczono tablicę, pod którą gromadzą się uczestnicy uroczystości patriotycznych. Miał tu także niewielki pokój słynny prymitywista Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak). W północnym skrzydle obiektu znajduje się pijalnia wody Mieczysław. Współpracujące z nami firmy oferują w Starym Domu Zdrojowym dodatkowe usługi prowadząc Pijalnię Czekolady i kiosk z pamiątkami oraz prasą.

Nowe Łazienki Mineralne

Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt – o dużych przestrzeniach, zlokalizowany w pobliżu Deptaka.

Został wybudowany według projektu Władysława Klimczaka w 1926 roku jako Zakład Przyrodoleczniczy. Był to wtedy najnowocześniejszy obiekt w skali europejskiej przeznaczony do wykonywania zabiegów kąpielowych. Styl, w jakim budynek został wykonany, to zmodernizowany klasycyzm lat dwudziestych. Początkowo mieściło się w nim 160 kabin wyposażonych w wanny miedziane o podwójnym dnie, ogrzewane parą. Po roku 1948 pierwsze piętro przeznaczono na pokoje sanatoryjne, a parter pozostał częścią leczniczą.

Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt – o dużych przestrzeniach, zlokalizowany w pobliżu Deptaka.Uzdrowisko Krynic-Żegiestów

Na uwagę zasługują budzące zachwyt zdobienia stropu i klatki schodowej. Zaprojektowała je i namalowała techniką temperową Helena Korzec z Krakowa w latach 1982-1983. Klatkę schodową zdobią również dwa obrazy krakowskiego malarza Jana Bukowskiego. W 2018 roku zostało wyremontowane lewe skrzydło budynku i powstał basen do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Współpracujące z nami firmy prowadzą w budynku Nowych Łazienek Mineralnych pralnię samoobsługową oraz Muzeum Zabawek.

Nowy Dom Zdrojowy

Został otwarty latem 1939 r. Położony jest w samym sercu Krynicy, przy Deptaku, u podnóża Góry Parkowej, w pobliżu Pijalni Głównej i Muszli Koncertowej.

Nowy Dom ZdrojowyUzdrowisko Krynic-Żegiestów

Budynek Nowego Domu Zdrojowego zaprojektowany przez znanego architekta Witolda Minkiewicza, to jedna z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Oryginalne i efektowne wnętrza utrzymane są w stylistyce marynistycznej. Ogromne, falowane lustra i charakterystyczne drzwi z okrągłymi przeszkleniami nawiązują do stolarki okiennej na statkach, a wykończenia poręczy z chromowanej stali przypominają relingi.

Budynek posiada rozległe tarasy z widokiem na Deptak i panoramę Krynicy. Podczas spaceru pod arkadami ujrzymy przez witryny oryginalne wnętrza legendarnej apteki prowadzonej przez Romana Nitribitta do momentu upaństwowienia, możemy przypomnieć sobie także legendarne kadry z filmu ,,Zazdrość i Medycyna”. Do Nowego Domu Zdrojowego przyjeżdżali przez lata luminarze nauki, literatury i sztuki oraz przedstawiciele świata polityki. Tradycja ,,spotkania u wód” jest nadal żywa i NDZ wciąż jest modnym miejscem.

Kiedyś sądecka „ulica wstydu”, dziś galeria sztuki. Na ulicy Wąskiej w Nowym Sączu pojawiły się nowe obrazy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie