18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku [ZDJĘCIA]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Oddział Związku Podhalan w Łącku zaprosił górali na wspominanie artystów, którzy sie minelil, czyli umarli. Na wielką imprezę, którą zorganizowano już po raz dziewiąty, przybyły delegacja wszystkich oddziałów ZP w kraju.

Wedle góralskiego zwyku, czyli obyczaju Zoduski Muzykonckie zaczęły się uroczystym nabożeństwem w kościele parafialnym w Łącku. Koncelebrze przewodził ks. dr Stanisław Kowalik. Jest on kapelanem Oddziału Związku Podhalan w Łącku i proboszczem parafii w Łososinie Górnej, a zanim przywdział sutannę, tańczył i śpiewał w Zespole Regionalnym Górale Łąccy.

Wraz nim modlili się były wikary łąckiej parafii, a dziś szef Radia RDN Małopolska, ks. Krzysztof Orzeł, obecny łącki proboszcz ks. dr Stanisław Paciorek oraz emerytowany proboszcz parafii w Czarnym Potoku ks. kanonik Józef Słowik. Oczywiście homilia i wszystkie modlitwy były w gwarze góralskiej. Zamiast organów grały góralskie kapele.

Barwny korowód, prowadzony przez grające kapele, przeszedł do remizy łąckiej OSP. Tam honory gospodarza pełnił prezes Oddziału Związku Podhalan w Łącku Tomasz Ćwikowski. Witał on m.in. dwóch góralskich profesorów UJ Juliana Dybca – historyka, który pochodzi z Łącka, a także Tomasza Macha, który góralem stał się za sprawą żony wywodzącej się z Czerńca w gminie Łącko.

Wspominając górali, którzy sie mineli, czyli umarli, na sam początek wymieniono rodzinę z Zabrzeży, z której aż trzy osoby straciły życie 6 listopada br. i to w okolicznościach niezwykle dramatycznych, Później wspominano góralskich twórców i artystów, którzy zmarli. każdy z Oddziałow ZP zapalił symboliczny znicz, ustawiając go pod krzyżem.

Później był koncert. Wystąpiły rodzinne kapele z gminy Łącko. Motto tegorocznych Zodusek Muzykonckich brzmiało bowiem „Trwanie przez pokolenia".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto