18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci czy Żołnierze Niezłomni

Wojciech Chmura
Wojciech Chmura
Wojciech Chmura
Promocja książki "Masz synów w lasach Polsko" w nowosądeckim ratuszu. To pierwsza obszerna publikacja o Żołnierzach Wyklętych na terenie Sądecczyźnie i podziemiu zbrojnym po 1945 roku na tych terenach

W sobotę po południu w reprezentacyjnej sali nowosądeckiego ratusza odbyła się promocja monografii ruchu niepodległościowego obejmującej okres stalinowski aż do 1956 roku. Autorem książki zatytułowanej "Masz synów w lasach Polsko. Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945-56" jest dr Dawid Golik z krakowskiego IPN.

- Żołnierze wyklęci, bo tak chciała tamta władza, ale my powinniśmy o nich mówić żołnierze niezłomni - komentowała publikację wiceprezydent Bożena Jawor. - Nie można tych ludzi odgrodzić od historii zbrojnego oporu w latach okupacji hitlerowskiej, bo to w większości ci sami żołnierze walczący najpierw w AK czy BCH, a potem w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej - podkreślał autor książki.

Powstała z inspiracji kierownictwa Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jako pokłosie konferencji tematycznej w Miasteczku Galicyjskim w 20102 roku. Osobą, która zachęcała od lat do jej wydania był lider sądeckiej "Solidarności" Andrzej Szkaradek.

Promocja odbyła się w asyście grup rekonstrukcyjnych sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz grupy "Błyskawica" z podhalańskiego Waksmundu. Do ratusza przybyli parlamentarzyści, radni, członkowie organizacji kombatanckich, rodziny walczących w powojennym podziemiu.

Mimo kiepskiego stanu zdrowia stawił się na promocję książki 88-letni Stefan Kulig, "Żołnierz Wyklęty", sądeczanin, urodzony w Rytrze, walczący w ZWZ, AK, a potem w PPAN, były więzień Auschwitz. Przez kilka miesięcy po wojnie był torturowany w sądeckiej siedzibie UB.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto