Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej 30. edycji Międzynarodowego Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Święto Dzieci Gór każdego roku rozpoczyna się od przekazania uczestnikom festiwalu symbolicznych kluczy do bram miasta Nowego Sącza
Święto Dzieci Gór każdego roku rozpoczyna się od przekazania uczestnikom festiwalu symbolicznych kluczy do bram miasta Nowego Sącza Janusz Bobrek
Za niespełna miesiąc w Nowym Sączu na tydzień władzę przejmą znów dzieci. W niedzielę, 23 lipca, rozpocznie się jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Do Nowego Sącza przyjadą dziecięce zespoły pieśni i tańca z regionów górskich wszystkich kontynentów.

Dzieci Gór przejmą władze w Nowym Sączu

Święto Dzieci Gór to festiwal, który od 1992 roku organizowany jest w Nowym Sączu przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. W swoich założeniach nawiązuje do Święta Gór – przedwojennego wydarzenia zainicjowanego przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku, a którego czwarta edycja odbyła się właśnie w Nowym Sączu.

Za niespełna miesiąc na Sądecczyznę znów przyjadą dziecięce zespoły pieśni i tańca. Przez siedem festiwalowych dni grupy kamrackie, czyli po jednym zespole z Polski i jednym zagranicznym, będą wspólnie mieszkać, koncertować, poznawać Małopolskę ale też swoje kultury i zwyczaje. Święto Dzieci Gór rozpocznie się w niedzielę 23 lipca od tradycyjnego korowodu. Członkowie zespołów ubrani w swoje barwne stroje przejdą ulicami Nowego Sącza. Nie zabraknie muzyki, tańca i śpiewu. Pod ratuszem dadzą próbkę tego, co będzie można zobaczyć podczas koncertu otwarcia. Ten odbędzie się w amfiteatrze Parku Strzeleckiego. Każdy z zespołów zaprezentuje swoje narodowe tańce i pieśni.

Przez kolejny tydzień „dzieci gór” będzie można rano spotkać na płycie nowosądeckiego Rynku, gdzie gospodarze danego dnia – pary kamrackie – dadzą krótkie występy dla sądeczan. Wieczorem natomiast kompletny program prezentować będą w Parku Strzeleckim. Przez cały tydzień przygotowywać będą także wspólny program na koncert finałowy. Będzie to niezwykłe połączenie elementów różnych kultur i obyczajów, czasami bardzo egzotycznych zarówno dla Polaków, jak i gości z zagranicy. Koncert finałowy zakończy festiwal 29 lipca.

Dzięki takiemu programowi uczestnicy festiwalu mogą odnaleźć własny język komunikacji. Znikają obawy, budowane jest zaufanie i akceptacja „inności”. Rodzą się przyjaźnie, które zostają nieraz na całe życie. Przez 30 lat narodziło się ich wiele. W każdej edycji Święta Dzieci Gór bierze udział około 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Niebawem organizatorzy zaprezentują program tegorocznego Święta Dzieci Gór. Na pewno nie zabraknie zespołów z zagranicy, także z krajów, które są dla nas egzotyczne. Do tej pory można było podziwiać występy dzieci w barwnych strojach m.in. z Indii, Tajlandii, Chin, Nigerii czy Tajwanu.

Zobaczcie zdjęcia z poprzednich edycji Święta Dzieci Gór:

Smok Grynbos zieje ogniem i głośno warczy! Zamek w Grybowie kusi niesamowitą atrakcją

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto