18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania nerek dla sądeczan

Iwona Kamieńska
Budowa nerki
Budowa nerki red.
W niedzielę, 28 kwietnia 2013 r. będzie można wykonać bezpłatne badania krwi diagnozujące choroby nerek. Aby wziąć udział w akcji, trzeba mieć ukończone 40 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc jest ograniczona. W Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Darmowe badania nerek to element ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu.
Aby przebadać krew podczas nowosądeckiej akcji trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji.

Jak skorzystać z badań?

- Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 40 lat - mówi Anna Kukuła, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu.
Chętni na darmowe badania będą mogli zarejestrować się 23 i 24 kwietnia dzwoniąc pod jeden z dwóch numerów telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10 – 15. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL. Próbki krwi przebadanych 28 kwietnia pacjentów trafią do laboratorium.
Do mieszkańców Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego trafiło ponadto 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne). To prezent od Centrum Fresenius dla tych, którzy również chcą przebadać nerki.
- Skierowania przesłaliśmy między innymi do parafii, aptek i mediów. Dostali je również lekarze rodzinni. W tych miejscach, osoby, które ukończyły 40 lat, mogą pytać o darmowe skierowania na diagnostykę chorób układu moczowego – mówi dr Woch.
Szacunkowo w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Grupy ryzyka

- Przewlekła choroba nerek może rozwijać się w naszym organizmie nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi wykrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy często jest już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy, albo czekać na przeszczep nerki. A tak wcale nie musi być. Wystarczy poddać się prostemu badaniu moczu na obecność białka lub zbadać krew, by oznaczyć poziom kreatyniny z eGFR” - tłumaczy dr n. med. Witold Woch, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu. - Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie, ma pełne szanse na wyleczenie.
Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku wskazane są coroczne kontrolne badania nerek.

Zadbaj o filtr

Kampania NEFROTEST ma na celu zwrócenie uwagi na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Działają jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi.
- Same darmowe badania to moment kulminacyjny kampanii. Cchcemy przebadać jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.
Nowy Sącz to już dwudzieste miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadano ponad 11 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Sączu. NEFROTEST w powiecie nowosądeckim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Jan Golonka – Starosta Powiatu Nowosądeckiego, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz lek. med. Artur Puszko – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto