Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie zabytkowe świątynie zyskają nowy dach dzięki nietoperzom. Prace już trwają, bo trzeba zdążyć przed wiosną

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Ks. proboszcz Andrzej Fik przyznaje, że parafii jeszcze długo by nie było stać na remont dachu zabytkowej cerkwi w Łabowej
Ks. proboszcz Andrzej Fik przyznaje, że parafii jeszcze długo by nie było stać na remont dachu zabytkowej cerkwi w Łabowej Damian Radziak
Zabytkowa cerkiew w Łabowej oraz kościółek w Skrzydlnej otrzymają nowe dachy. Wszystko dzięki nietoperzom, a konkretnie podkowcowi małemu, który te obiekty upodobał sobie jako swoje letnie kolonie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu Chiroksero, finansuje remonty, które muszą zakończyć się jeszcze w marcu.

W tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu Chiroksero, finansuje wymianę dachów w trzech małopolskich miejscowościach. Prace wykonywane są w kasztelu w Szymbarku, w cerkwi w Łabowej oraz w kościele w Skrzydlnej.

Te trzy obiekty zyskają nie tylko miedziane dachy, czy nowe rynny i deskowania. Poddasza są bowiem przystosowywane do potrzeb nietoperzy, zwłaszcza z gatunku podkowca małego, który właśnie te obiekty od lat wykorzystuje w okresie letnim. Ten ważący zaledwie 4-10 gramów nietoperz po przespanej w jaskiniach, czy piwnicach zimie, wiosną nietoperze tworzą kolonie pod dachem. RDOŚ, chcąc zadbać o bezpieczeństwo zagrożonego gatunku, finansuje także montaż specjalnych budek dla nietoperzy, a także oświetlonych kanałów wlotowych, kanałów przelotowych oraz platform na guano.

- Wymiana dachu w najbliższym czasie nie byłaby możliwa, a dzięki nietoperzom udaje nam się ratować ponad 200-letni obiekt, świadectwo bytowania tutaj Łemków, którzy przed laty stanowili nawet 80 procent tutejszych mieszkańców – mówi ks. Andrzej Fik.

Jak dodaje proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łabowej, od ponad 10 lat inwestowane są środki w remont Cerkwi Opieki Bogurodzicy. M.in. w odwodnienie wybudowanego w 1784 r. obiektu oraz odnowienie fresków.

Również ks. Marek Krupa, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej, przyznaje, że gdyby nie mali lokatorzy, to pewnie jeszcze długo nie byłoby wspólnoty stać na wymianę dachu.

- Cieszy to, że projekt jest finansowany przez RDOŚ w stu procentach. My zyskujemy nowy dach, który zabezpieczać będzie kościół z XVI wieku, a nietoperze idealne warunki do zwiększania swojej populacji - zaznacza ks. Krupa.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto