MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Figury kwiatowe zdobią popularne sądeckie uzdrowisko. To znak rozpoznawczy Muszyny, która przyciąga coraz więcej turystów

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Figury kwiatowe w Muszynie przyjmują różne kształty. Najwięcej jest ptaków i zwierząt
Figury kwiatowe w Muszynie przyjmują różne kształty. Najwięcej jest ptaków i zwierząt Jan Golba/Izabela Bajorek
Na terenie miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna można podziwiać aż 50 różnego rodzaju figur kwiatowych. Stały się one znakiem rozpoznawczym uzdrowiska, a turyści chętnie robią sobie przy nich pamiątkowe zdjęcia. Jakie kształty tworzą kunsztownie wykonane figury? Zobaczcie zdjęcia.

Figury kwiatowe – znak rozpoznawczy Muszyny

Muszyna jako miejscowość uzdrowiskowa z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. To za sprawą konsekwentnie realizowanej od lat przez burmistrza Jana Golby koncepcji rozwoju potencjału turystycznego zarówno samej Muszyny, jak i poszczególnych miejscowości na terenie całej gminy. Gmina inwestuje pieniądze w budowę nowych atrakcji turystycznych ale też daje możliwość ich realizacji także podmiotom prywatnym. Przy tym władze uzdrowiska kładą szczególny nacisk na estetykę rynku i miejsc turystycznych.

Stąd też dbałość o wszelkiego rodzaju elementy, które upiększają Muszynę. Zimą są to coraz liczniejsze iluminacje świetlne, który przyjmują różne kształty. Wiosną gminni ogrodnicy pieczołowicie przygotowują figury kwiatowe, które w pełnej krasie turyści mogą podziwiać latem, gdy pięknie rozkwitają.

- Muszyna słynie z figur kwiatowych. Na terenie gminy jest 50 różnego rodzaju figur, które upiększają przestrzeń publiczną i tworzą dobrą atmosferę do wypoczynku – podkreśla Jan Golba, burmistrz Muszyny. - Każda figura, to misterne dzieło sztuki i wysoki kunszt świetnych ogrodników. Warto podziękować im za ich wspaniałą pracę.

Figury kwiatowe można podziwiać w centrum uzdrowiska. Najwięcej jednak jest ich w dzielnicy Zapopradzie oraz na terenie Ogrodów Sensorycznych.

Ogrody Sensoryczne i ich lokatorzy

Ogrody Sensoryczne dzielnicy Zapopradzie w Muszynie mają wielu lokatorów. W stawie pływają m.in. złote rybki i karpie goi. Dostrzec można także egzotyczne i barwne ptaki, które na co dzień zamieszkują różne zakątki świata. Są żurawie mandżulskie, pawie indyjskie, kaczki mandarynki, srebrne bażanty, czy czarne łabędzie.

Specjalne woliery zamieszkują różne gatunki mieniących się tęczową barwą papug, a niektóre z nich potrafią naśladować ludzki głos. Szczególnym lingwistą w tym zakresie jest Edek - amazonka niebieskoczelna.

Szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci, cieszą się przyjacielskie alpaki. Ale w ogrodach spotkać też można wiewiórki amerykańskie, alpaki i daniele. Niedawno zamieszkały tam kolejne zwierzęta. Mowa o pochodzących z Afryki Zachodniej miniaturowych kozach nigeryjskich. To łagodne i towarzyskie ssaki. Oprócz nich do ogrodów wprowadziło się kilka uroczych króliczków.

Zwiedzanie Ogrodów Sensorycznych

Ogrody Sensoryczne to ogólnodostępny park – także dla osób poruszających się na wózkach i wstęp na jego teren jest darmowy. Do Ogrodów Sensorycznych prowadzą dwa wejścia. Jedno znajduje się powyżej sanatorów uzdrowiskowych od ul. S. Mściwujewskiego. Drugie wejście prowadzi od strony pijalni wody mineralnej Antoni, a na szczyt Suchej Góry prowadzą schody.

Na terenie parku jest specjalna wiata wypoczynkowa, gdzie można rozpalić ognisko. Trzeba jednak samemu zadbać o opał i zostawić po sobie czystość i porządek.

Strefy Ogrodów Sensorycznych

Muszyńskie Ogrody Sensoryczne podzielone są na osiem stref:

  • Strefa zdrowia - miejsce, gdzie znajduje się siłownia pod chmurką. To różnorodne urządzenia do ćwiczeń, a żeby z nich korzystać nie trzeba czynnie uprawiać sportu. Urządzenia wymagają niewielkiego nakładu siłowego i śmiało mogą z nich korzystać nawet seniorzy.
  • Strefa zapachu - to obszar, gdzie rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. Znajdują się tam: hiacynty, lilie, świerki, jodły, tymianek, szałwia, mięta, czosnek.
  • Strefa dźwięku - szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane tak, aby intensyfikować tworzące się wokół dźwięki. .
  • Strefa zapachowo-dotykowa - w tej części ogrodu rośliny dobierano tak, by przyciągały różnorodną fakturą, kształtami liści i kwiatów oraz bogactwem zapachów.
  • Strefa smaku - to miejsce, gdzie rosną krzewy i drzewa owocowe: czereśnie, porzeczki, maliny, jabłka, aronie, czy orzechy leszczyny.
  • Strefa wzroku - przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacerując po ogrodach, można stymulować wzrok szeroką paletą barw. W sprzyjających warunkach pogodowych można zobaczyć imponującą panoramę na Tatry, częściowo leżące już po stronie Słowacji, z którą graniczy Muszyna.
  • Strefa Afrodyty - w tej strefie znajduje się figura Afrodyty, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców. Muszyńskie drzewka miłości są symbolem dobrobytu, szczęścia i rozkwitającej miłości młodych.
  • Strefa baśni i legend o Muszynie - nawiązuje do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Są chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Figury kwiatowe zdobią popularne sądeckie uzdrowisko. To znak rozpoznawczy Muszyny, która przyciąga coraz więcej turystów - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto