MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

I dach, i mury, czyli dwa w jednym. Wielkie chwile Szkoły Muzycznej w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Widok z wieży kościoła przed wojną, wyraźnie widać, że gmach obecnej szkoły muzycznej był kryty łupkiem
Widok z wieży kościoła przed wojną, wyraźnie widać, że gmach obecnej szkoły muzycznej był kryty łupkiem Muzeum Regionalne Szczecinek
Ledwo ruszył remont elewacji i stolarki Szkoły Muzycznej w Szczecinku, a – dość nieoczekiwanie – znalazły się fundusze na nowy dach pięknego gmachu. Placówka już szuka wykonawcy.

O remoncie murów, okien i drzwi Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku już pisaliśmy. Przypomnijmy, że za 2,781 miliona zł podjęła się tego firma Expance Piła. Prace już właściwie trwają – m.in. zdemontowano i wysłano do renowacji drzwi wieży z klatką schodową. Poważniejsze prace rozpoczną się zaraz po 15 maja, po Konkursie Młodego Muzyka, a te najgłośniejsze w wakacje, aby jak najmniej przeszkadzać w nauce. Te prace sfinansowane są z dotacji rządowej na remont zabytków.

Tymczasem teraz dodatkowo udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniądze na remont dachu. - Nie jest on w tragicznym stanie, ale coraz gorszym i pojawia się coraz więcej nowych przecieków – dyrektor PSM Agnieszka Orłowska nie ukrywa, że starając się o „zabytkową” dotację myślała nawet, czy nie zacząć remontu od dachu. - Pierwsze rozmowy o dachu w resorcie prowadziłam jeszcze w roku 2017 i teraz moje argumenty, że dobrze byłoby także zrobić go korzystając z faktu, że postawione będzie rusztowanie do renowacji elewacji, znalazły zrozumienie i pieniądze nam przyznano, co nas ogromnie cieszy.

Przetarg rozstanie rozstrzygnięty jeszcze w maju (wtedy poznamy cenę, ale będzie zapewne zbliżona to remontu elewacji). Prace będą polegały na rozbiórce istniejącego pokrycia dachowego, impregnacji i wzmocnieniu konstrukcji dachu, ułożeniu nowego pokrycia dachowego oraz wykonaniu obróbek blacharskich. - Zamiast dachówek ułożony zostanie łupek, który jest widoczny na archiwalnych zdjęciach i teraz przywrócimy dachowi pierwotny wygląd – Agnieszka Orłowska mówi, że jest szansa, że obie inwestycje uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Budynek szkoły muzycznej to jeden z ciekawszych architektonicznie obiektów Szczecinka. Zbudowano go na potrzeby landratury w latach 1901-1902. Ówczesny powiat Neustettin zaciągnął kredyt na budowę – razem z zakupem działki koszt oszacowano na 220 tysięcy marek. Gmach zaprojektował berliński architekt Max Bel, a na parceli po dawnych ogrodach zbudowała miejscowa firma niejakiego Rönfranza. Styl budowli był eklektyczny tworząc mieszankę cech neogotykich i neoromańskich. Reprezentacyjnym pomieszczeniem jest do dziś imponująca sala na piętrze, wówczas służyła do obrad rady, dziś jest salą koncertową PSM. O jest wystroju decydują piękne witraże z herbami miast powiatu szczecineckiego.

Oprócz siedziby władz powiatowych budynek mieścił początkowo powiatową kasę oszczędnościową, urząd podatkowy, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, mieszkanie starosty, czyli landrata. Po wojnie ulokowano tu wiele różnych instytucji, do tego stopnia iż obiekt nazywano ONZ. Z czasem większość pomieszczeń przeznaczono na potrzeby szkoły muzycznej, a jedno z pięter na biura Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego. Po ich wyprowadzce, całość gmachu przekazano na cele edukacji muzycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto