Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesień w popularnych ogrodach w Muszynie. O tej atrakcji jest głośno w całym kraju. Uzdrowisko ma wiele do zaoferowania

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Piękna Muszyna w jesiennych barwach. Jest tam wiele atrakcji dla całych rodzin
Piękna Muszyna w jesiennych barwach. Jest tam wiele atrakcji dla całych rodzin Artur Królikowski
Muszyńskich Ogrodów Sensorycznych i Tematycznych nie trzeba nikomu przedstawiać. To jedna z największych atrakcji nie tylko Sądecczyzny, ale także południowej Małopolski, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wiosenne miesiące to wyjątkowo dobry czas na wycieczkę w gronie rodziny i przyjaciół do tego popularnego sądeckiego uzdrowiska. Sami zobaczcie

Jesień w Muszynie

Muszyna zyskała na popularności. Najpierw były o ogrody, które od kilku lat przyciągają tłumy turystów. Te podzielone są na kilka stref, a wśród nich np. baśni i legend o Muszynie z jaskinią i chatą czarownicy. Jest też pawilon muzyczny z kawiarnią, woliery z ptakami oraz zagrody z alpakami i białymi danielami. Muszyna kusi atrakcyjnymi miejscami, turyści chętnie odwiedzają uzdrowisko. Szczególnie pięknie Dolina Popradu wygląda jesienią. Niesamowite widoki tarasu widokowego oferuje niedawno oddane do użytku częściowo zrekonstruowany zamek. Od razu stał się bardzo popularny.

Burmistrz cieszy się, że atrakcje są tak chętnie wybieranie przez turystów i zaznacza, że to dopiero początek tego co będzie się u nich wkrótce działo.

- Muszyna na topie. Cieszymy się, że przekonaliśmy aż tyle osób do odwiedzenia tego uroczego zakątka Polski - napisał Jan Golba, burmistrz Muszyny w mediach społecznościowych.

Od kilku lat uzdrowisko przeżywa boom turystyczny, zaś władze gminy zapowiadają dalsze rozwijanie infrastruktury turystycznej. W tym roku dostępna będzie jeszcze wieża widokowa na górze Malnik. Także w Szczawniku zaczyna się coś dziać. Już teraz za 9,5 mln zł realizowany jest tu park rodzinny nad potokiem Szczawniczek. W przyszłym roku całe rodziny będą mogły korzystać z kompleksu narciarskiego, który wybudują Polskie Koleje Linowe.

Co warto wiedzieć o muszyńskich Ogrodach Sensorycznych?

  • Znajdują się na os. Zapopradzie, zaś wejść do nich można od strony ul. S. Mściwujewskiego, powyżej sanatoriów uzdrowiskowych (dogodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub rodzin z dziećmi), a także od strony pijalni wody mineralnej Antoni (wejście schodami na szczyt Suchej Góry).
  • Są podzielone na osiem stref: zdrowia, zapachu, dźwięku, dotykowo - zapachową, smaku, wzroku, Afrodyty oraz strefę baśni i legend o Muszynie.
  • W marcu lub w kwietniu (w zależności od zimy) ogrody pokryte są milionami krokusów
  • W ogrodach znajduje się specjalna wiata wypoczynkowa, gdzie można rozpalić ognisko, należy zapewnić we własnym zakresie opał oraz pozostawić po sobie czystość i porządek
  • Nowożeńcy i pary obchodzące okrągłe rocznice zawarcia związku małżeńskiego mogą w Ogrodach posadzić drzewko miłości

Co warto wiedzieć o Ogrodach Tematycznych?

  • Zwiedzanie Ogrodów jest bezpłatne, atrakcja jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub rodzin z dziećmi - wejście od strony pijalni Antoni
  • Około 200 metrów za pijalnią parking dla samochodów osobowych, przy pijalni możliwość zawrócenia dla autokarów
  • Nieopodal ogrodów przebiega niebieski szlak pieszy do Legnawy na Słowacji – czas przejścia ok. 1,5 godz. w jedną stronę
  • Woda mineralna w pijalni Antoni jest bezpłatna i udostępniana do własnego naczynia (możliwość nabycia kubków jednorazowych i pijałek w pijalni)
  • W Ogrodach Tematycznych można obejrzeć antyczne rzeźby przedstawiające greckich bogów i pory roku.
  • Szczególną ozdobą ogrodów są egzotyczne, barwne ptaki, a także alpaki oraz daniele.

Co warto wiedzieć o Ogrodach Biblijnych?

  • Są adaptacją Objawienia zawartego w Piśmie Świętym i poprzez kompozycje roślin, krajobrazu i instalacji architektonicznych mają przekazać artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie.
  • Zwiedzanie Ogrodów jest bezpłatne, można je obejrzeć od wtorku do niedzieli w godzinach 10 -18
  • Ogrody znajdują się na poświęconej ziemi, na terenie parafii, zaleca się więc zakrycie ramion i kolan.
  • Ogrodowe alejki wyłożone są kamyczkami, dlatego doradza się użycie wygodnego obuwia.
  • Teren ogrodów objęty jest zakazem wprowadzania zwierząt.
  • Zwiedzających prosi się o ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych, ale nie ma zakazu fotografowania Korzystanie ze źródełka wody mineralnej „Maryja” jest możliwe w godzinach otwarcia ogrodów, woda udostępniana bezpłatnie.
  • Istnieje możliwość zorganizowania animacji dla dzieci i młodzieży rezerwacja minimum siedem dni przed eventem
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jesień w popularnych ogrodach w Muszynie. O tej atrakcji jest głośno w całym kraju. Uzdrowisko ma wiele do zaoferowania - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto