Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierunek lekarski w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu hitem rekrutacji. Aż 700 zgłoszeń z różnych części Polski

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu od roku akademickiego 2023/2024 będzie kształcić przyszłych lekarzy. Zainteresowanie tym kierunkiem jest bardzo duże, świadczyć może o tym liczba zgłoszeń. Tych z całej Polski wpłynęło kilkaset, co daje 10 osób na jedno miejsce.

Kierunek lekarski na ANS oblegany

Studia w wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu ruszą wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. To jedno z najważniejszych osiągnięć w 25-letniej historii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Będą kształcić się tutaj przyszli lekarze. Okazuje się, że kierunek cieszy się ogromnym zainteresowaniem i był hitem tegorocznej rekrutacji. Większość studentów, która wybrała sądecką uczelnie pochodzi z innych terenów Polski niż sądecki.

- W ciągu zaledwie niespełna dwóch tygodni o 50 miejsc starało się 700 kandydatów, z czego 500 zostało zweryfikowanych prawidłowo, więc daje to nam 10 osób na jedno miejsce - mówi dr hab. Mariusz Cygnar, rektor ANS w Nowym Sączu.

Jak dodaje pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim to zwieńczenie kilku lat pracy.

- Uczelnia od 20. lat prowadzi nauki medyczne, więc jesteśmy dobrze przygotowani. Patrząc na skale ogólnopolska zawsze tych kandydatów na studia lekarskie jest bardzo dużo. Rekordowa liczba to nawet 30 kandydatów na jedno miejsce w innych uczelniach akademickich. My stosunkowo późno otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie, więc w moim przekonaniu to zainteresowanie naszą uczelnią jest bardzo wysokie - mówi Mariusz Cygnar.

Uczelnia na pierwszy rok przyjęła ponad 1120 studentów. To więcej sto osób niż w 2022 roku. W tym roku akademickim 2023/2024 na Akademii Nauk Stosowanych będzie studiować ponad 3600 osób. Oprócz studiów lekarskich dużym zainteresowaniem cieszą się inne kierunki medyczne jak pielęgniarstwo, ratownictwo i dietetyka. Oblegane były też techniczne jak mechatronika, logistyka czy informatyka.

Wybudują własne prosektorium

Przyszli lekarze będą korzystać z własnego prosektorium, które na potrzeby uczelni zostanie wybudowane przy ul. Kościuszki w Nowym Sączu. 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, które powstaną będzie służyć nie tylko przyszłym lekarzom, ale także położnikom, których również w przyszłości chciałaby kształcić uczelnia. Zanim inwestycja zostanie zrealizowana - a ma to być 2025 rok - studenci będą korzystać z zaplecza Uniwersytetu Radomskiego, z którym podpisano już stosowne porozumienie, ponieważ inne tego typu obiekty jak np. w Krakowie są mocno obłożone.

Rektor ANS w Nowym Sączu podkreśla, że większość uczelni, które otrzymały zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego w ostatnich kilku latach, nie posiadało na starcie swojego prosektorium, więc korzysta gościnnie z innych.

Studenci jednolitego 6-letniego kierunku lekarskiego (50 indeksów!) będą na co dzień korzystać z bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu (dysponującego m.in. pracownią anatomiczną 3d), który zostanie poszerzony o nowy obiekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierunek lekarski w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu hitem rekrutacji. Aż 700 zgłoszeń z różnych części Polski - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto