Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejowa rewolucja w Nowym Sączu rozkręca się! Trwają intensywne prace na linii 104 Chabówka-Nowy Sącz. Pociągiem do Krakowa w godzinę

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Modernizacja linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to największa inwestycja kolejowa, jaka w ostatnich latach prowadzona jest na terenie Nowego Sącza a nawet Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe chcąc jak najszybciej wykonać zakładane prace, musiała zdecydować się na jednoczesne ich prowadzenie w kilku lokalizacjach. W mieście dużo się dzieje, powstaje nowy wiadukt u zbiegu u. Asnyka i ul. Zielonej, trwają też prace przy zabezpieczaniu skarpy przy ul. Mickiewicza. Jak wygląda plac budowy? Zobacz najnowsze zdjęcia z lotu ptaka.

Modernizacja linii kolejowej w Nowym Sączu

Trwa modernizacja linii kolejowej nr 104 na odcinku Nowy Sącz - Klęczany. Rozpoczęte w Nowym Sączu zadanie będzie kosztowało 773 miliony. Nie będą to tylko i wyłącznie roboty kolejowe, równolegle to także przebudowa dróg, chodników. Teraz PKP PLK pokazało najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Najbardziej zaawansowane prace są na skrzyżowaniu ul. Kolejowej, Waryńskiego, Zielonej i Asnyka, gdzie powstaje dwupoziomowe skrzyżowanie. Droga jest tam zamknięta od miesięcy. Prace przy obniżeniu nawierzchni przy wiadukcie zaplanowano jednocześnie z budową nowego wiaduktu przy ul. Kolejowej.

Zobacz najnowsze zdjęcia z placu budowy i postęp prac

Obecnie trwają tam najbardziej zaawansowane prace przygotowawcze do budowy nowego wiaduktu. Wykonawca prowadzi tam przebudowę sieci podziemnych, wzdłuż ul. Asnyka budowana jest ściana oporowa, która będzie częścią nowego układu komunikacyjnego. W tym miejscu torowisko będzie podnoszone. Przebudowywane są media podziemne, a także powstają elementy nowych obiektów inżynieryjnych. Będą nowe wiadukty, a tory znajdą się wyżej niż dotychczas.

Widok z lotu ptaka na plac budowy nowego układu komunikacyjnego w sąsiedztwie ul. Kolejowej w Asnyka w Nowym Sączu
Widok z lotu ptaka na plac budowy nowego układu komunikacyjnego w sąsiedztwie ul. Kolejowej w Asnyka w Nowym Sączu PKP PLK /Piotr Hamarnik

Na ul. Starowiejskiej nadal prowadzone są prace przy przekładaniu mediów, w tym głównie sieci gazowej. Dopiero po ich ukończeniu ten odcinek zostanie ponownie zamknięty dla ruchu i rozpocznie się wznoszenie nowego wiaduktu.

Prace przy przebudowie sieci gazowej w sąsiedztwie ul. Starowiejskiej w Nowym Sączu, widok z lotu ptaka
Prace przy przebudowie sieci gazowej w sąsiedztwie ul. Starowiejskiej w Nowym Sączu, widok z lotu ptaka PKP PLK /Piotr Hamarnik

Na ul. Mickiewicz prowadzone są prace ziemne i przygotowawcze do wzmacniania skarp.

Widok z lotu ptaka na prace ziemne przy linii kolejowej na wysokości ul. Mickiewicza w Nowym Sączu
Widok z lotu ptaka na prace ziemne przy linii kolejowej na wysokości ul. Mickiewicza w Nowym Sączu PKP PLK /Piotr Hamarnik

Harmonogram prac w Nowym Sączu przy modernizacji linii kolejowej

Przejazd kolejowy na ul. Tatrzańskiej prowadzący na osiedle Wólki ma zostać zamknięty po zakończeniu robót. Na ul. Jadwigi Wolskiej ma powstać przejście podziemne. Kolejną dużą zmianą jaka szykuje się podczas tej inwestycji to likwidacja przejazdu kolejowego na ul. Szwedzkiej. Po przeciwnej stronie torów powstanie jednak droga równoległa w stosunku do stanu obecnego.

Dojazd do budynku Domu Brata Alberta zostanie zachowany, natomiast po przeciwnej stronie torów w skarpie zostanie wykonana droga równoległa, która będzie wymagała sporych wzmocnień w skarpie. Budynki, które się tam znajdują będą kontrolowane pod kątem drgań.

Na ul. św. Heleny ma powstać przejście podziemne. Wykonawca przystąpił też do budowy nowego mostu kolejowego na Dunajcu. Stary został rozebrany jeszcze w ubiegłym roku.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto