Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitet „Stop spalarni” przypomina o możliwości składania uwag do zmian w studium dot. budowy spalarni

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Można składać wnioski i uwagi do obwieszczenia prezydenta w sprawie przystąpienia do zmiany studium i planu zagospodarowania. Członkowie komitetu oferują pomoc
Można składać wnioski i uwagi do obwieszczenia prezydenta w sprawie przystąpienia do zmiany studium i planu zagospodarowania. Członkowie komitetu oferują pomoc Komitet społeczny "Stop spalarni"
Jeszcze przez kilka dni mieszkańcy Nowego Sącza mogą zgłaszać uwagi do przyjętych we wrześniu zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla budowy spalarni odpadów w Nowym Sączu. Członkowie komitetu „Stop spalarni” podkreślają, że to dobry czas na protest wobec wątpliwej inwestycji i oferują swoją pomoc w składaniu stosownych dokumentów.

Prywatny inwestor, firma Newag, przymierza się do budowy spalarni odpadów w Nowym Sączu, a pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac jest zmiana studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

W tej kwestii radni kilkukrotnie zmieniali zdanie - w styczniu tego roku w większości opowiedzieli się za przystąpieniem do prac w zmianach w studium, ale wywołało to liczne protesty - przede wszystkim mieszkańców osiedla Nawojowska, gdzie spalarnia miałaby powstać.

Pod naciskiem społecznym część radnych zmieniła w tej kwestii zdanie. W kwietniu podjęta kilka miesięcy wcześniej uchwała została uchylona. Do tematu wrócili ponownie we wrześniu. Referendum lokalne, które odbyło się w lipcu, nie przyniosło bowiem rezultatu, więc decyzję w tej kwestii musieli podjąć radni i tak też się stało. We wrześniu za projektem uchwały głosowało 11 radnych, natomiast przeciw było 10.

Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja. Jedni przekonywali, że pozytywna decyzja jeszcze o niczym nie przesądza, inni podkreślali, że to pierwszy poważny krok w kierunku realizacji inwestycji, które na zawsze zmieni miasto. Członkowie komitetu „Stop spalarni”, który zrzesza przeciwników budowy ITPOK w Nowym Sączu przekonują, że jest jeszcze przestrzeń na dyskusję w tym temacie.

3 października na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza zamieszczono ogłoszenie prezydenta dotyczące zmiany studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Nowego Sącza oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Zainteresowani mogą składać wnioski do zmiany studium i mają na to czas do 25 października.

- To bardzo istotne, żeby mieszkańcy wypowiedzieli się w tej kwestii, a jeśli są przeciwni podjętej przez radnych decyzji, to jest szansa, żeby ich głos został usłyszany. Im więcej będzie tych uwag, tym większe będzie to miało znaczenie. Jeżeli ktokolwiek potrzebuje informacji lub pomocy w tym temacie prosimy o kontakt. Na pewno pomożemy - powiedziała dla „Gazety Krakowskiej” Ewa Stasiak - Kubacka reprezentująca komitet społeczny sprzeciwiający się budowie spalarni.

Zaznacza, że coraz więcej mieszkańców jest zaniepokojonych sytuacją i zaczyna obawiać się o swoje zdrowie oraz wpływ tej inwestycji na środowisko. Jej zdaniem przeciwników spalarni w Nowym Sączu przybywa.

Dodaje, że na pewno w Nowym Sączu będą organizowane również protesty mieszkańców, aby zwrócić uwagę, jak wielu jest przeciwników tej inwestycji. Wśród nich jest Anna Fedczyna, mieszkanka osiedla Nawojowska. Zapewnia, że zaangażuje się w działania protestacyjne i złoży swoje uwagi.

- Zrobimy wszystko, żeby udało się tę inwestycję zatrzymać. Nie wyobrażam sobie spalarni w tym miejscu. Warto też pamiętać, że wśród osób, które wypowiedziały się w referendum więcej było przeciwników - przyznaje w rozmowie z nami Fedczyna.

Bez walki nie zamierza się poddać również Piotr Piwowar, którego dom zlokalizowany jest około 100 metrów od potencjalnej lokalizacji spalarni. Podkreśla, że wykorzysta każdą możliwość oprotestowania tej decyzji.

- Budowanie spalarni w Nowym Sączu, które jest miastem położonym w kotlinie, 100 metrów od domów i w samym środku osiedla to fatalny wybór - dodaje Piwowar.

Wnioski należy składać w formie papierowej na adres Urzędu Miasta Nowego Sącza (Rynek 1, 33 300 Nowy Sącz) lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej: [email protected] lub formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Nowego Sącza na stronie internetowej: www.bip.malopolska.pl/nowysacz, w terminie od dnia 03.10.2022 r. do 25.10.2022 r. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto