Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korzenna stara się o prawie milion złotych na odbudowę stodoły. Chce tam urządzić salę koncertową na minimum 200 miejsc

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Budynek stodoły ma architektonicznie nawiązywać do zabudowań dworskich w Korzennej i uzupełnić ich ofertę
Budynek stodoły ma architektonicznie nawiązywać do zabudowań dworskich w Korzennej i uzupełnić ich ofertę Wizualizacje UG Korzenna
Gmina Korzenna z programu Polski Ład chce pozyskać 995 tys. zł na odbudowę stodoły, która uzupełni zabudowę dworską w Korzennej. Ma gotowy plan i wizualizację, a także pomysł, jak efektywnie wykorzystać nowy obiekt.

W ramach Polskiego Ładu gminy mogą starać się o fundusze na ochronę zabytków. Z tego właśnie programu władze gminy Korzenna chcą pozyskać prawie milion złotych, żeby odbudować stodołę, będącą elementem zabudowy dworskiej w Korzennej.

- Odbudowa obiektu byłaby kolejnym etapem rewitalizacji dworu w Korzennej wraz z parkiem, która została rozpoczęta przed kilkoma laty. Renowacji poddano wówczas zabudowania dworu oraz teren zielony - przypomina Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.

Zabytkowy dwór, jak i resztę zespołu parkowego datuje się na koniec XVIII wieku. Po wyremontowaniu obiektów w jednym z nich znajduje się restauracja, a drugim siedziba Centrum Kultury w Korzennej oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Teren wokół stawu został uporządkowany, a niedawno zakończono budowę tężni solankowej.

- Przeprowadzona przed laty rewitalizacja nie objęła ze względu na ograniczone możliwości finansowe odbudowy stodoły. Teraz pojawia się szansa na dokończenie dzieła i w efekcie poszerzenie możliwości i funkcji dworu – zaznacza wójt Korzennej.

Zgodnie z projektem stodoła ma architektonicznie nawiązywać do dwóch pozostałych obiektów. Podpiwniczony obiekt mógłby pomieścić minimum 200 osób i byłby wykorzystywany na różne sposoby. Władze gminy Korzenna zakładają, że stodoła mogłaby pełnić pełnić funkcję sali koncertowej, lokalu na wynajem pod organizację uroczystości prywatnych czy spotkań firmowych.

- Wstępna koncepcja zakłada, że nowy obiekt stanąłby za budynkiem dworu i byłby połączony zadaszoną przewiązką z jego zapleczem gastronomicznym, co umożliwiłoby swobodne przejście z jednego obiektu do drugiego bez względu na warunki pogodowe – wyjaśnia wójt Skowron.

Czy gminie uda się pozyskać środki na ten cel okaże się za dwa-trzy miesiące. Wówczas powinny być znane wyniki naboru do Polskiego Ładu.

Grybów. Trwa budowa widowni wokół amfiteatru

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto