Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój na zdjęciach Google Street View sprzed kilku lat. Tak wyglądało słynne uzdrowisko. Trochę się zmieniło

Joanna Mrozek
Tak wyglądała Krynica-Zdrój jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat temu
Tak wyglądała Krynica-Zdrój jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat temu Google Street View
Słynne uzdrowisko zostało uwiecznione kilka lat temu na zdjęciach Google Street View. Kamery Googla były na ul. Krynicy-Zdroju w latach 2011, 2015 oraz 2017 roku. Od tego czasu w kurorcie wiele się zmieniło. Powstały ronda, nowe budynki, wiele obiektów przeszło remont. Na ulicach nie zabrakło także zaskoczonych mieszkańców oraz kuracjuszy, których czujne oko kamery także zarejestrowało. Zobacz jak wyglądało słynne uzdrowisko jeszcze kilka czy nawet kilkanaście lat temu.

Krynica-Zdrój na zdjęciach Google Street View

Krynica-Zdrój to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Kryniczanka. Otoczona jest wzgórzami Jaworzyny, Góry Parkowej, Krzyżowej oraz Jasiennika. Od lat urzeka turystów swoim mikroklimatem i wspaniałymi krajobrazami.

Właśnie odkrycie dobroczynnych właściwości krynickich wód, dokonane przez mieszkańców dawnej wsi Krynica (spostrzegli, że zwierzęta szybciej dochodziły do zdrowia mocząc się w tutejszych źródłach) uczyniło z tego miejsca jedno z najznamienitszych uzdrowisk. Już w 1745 r. ks Gabriel Rzączyński pisał: „w Krynicy, wsi biskupstwa krakowskiego, są źródła bogate w wody lecznicze”.

Pierwsze analizy chemiczne krynickich wód przeprowadził prof. Baltazar Hacquet z Uniwersytetu Lwowskiego w roku 1788. W roku 1808 uruchomiono pierwszą rozlewnię wód mineralnych, co doprowadziło do szybkiego rozwoju uzdrowiska. W roku 1857 w posiadaniu rządowym znajdowało się w Krynicy „17 obiektów zdrojowych z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych”. Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym było powstanie w roku 1869 Pijalni Głównej w sercu krynickiego zdroju – na deptaku. Pijalnia ta istniała równe 100 lat, a na jej miejscu wzniesiono obecną Pijalnię Główną w 1971 r.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto