Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica Zdrój nie rezygnuje z walki o tor saneczkowy na Górze Iwonka. Wchodzą w kolejny etap, który przybliży ich do wyczekiwanej budowy

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Krynic-Zdrój robi kolejny krok w stronę stronę budowy toru saneczkowego. Czy inwestycja ma szansę na realizację?
Krynic-Zdrój robi kolejny krok w stronę stronę budowy toru saneczkowego. Czy inwestycja ma szansę na realizację? Krynica wczoraj i dziś Facebook
Krynica Zdrój nie rezygnuje z marzeń o budowie profesjonalnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowego, właśnie gmina zaliczyła kolejny etap - odkupiła brakujące grunty na górze Iwonka. Teraz procedują nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który powinien być uchwalony do połowy przyszłego roku. Kolejnym będzie projekt budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Walka o tor saneczkowy w Krynicy trwa

Burmistrz Piotr Ryba poinformował, że udało mu się pozyskać na rzecz gminy ostatnie działki przez które przebiegać ma sztucznie mrożony tor saneczkowo-bobslejowo-skeletonowy na Górze Iwonka. Prace, które mają zapewnić uzdrowisku ogromne środki na realizacje tej inwestycji trwają już kilka lat.

- Przypominam, że sprawę, po fiasku lokalizacji toru na Górze Parkowej, rozpocząłem od punktu zero. Po 4,5 roku działań gmina posiada uchwalone Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego przewidujące budowę toru na Górze Iwonka. Mamy koncepcję budowy toru wraz z wyliczeniami długości toru, osiąganych prędkości, przebiegu i kształtu zakrętów zgodnego z wymogami PZSSan i FIL oraz wszystkie grunty potrzebne do realizacji - wylicza burmistrz.

Przebieg inwestycji na Górze Iwonka
Przebieg inwestycji na Górze Iwonka Piotr Ryba FB

Uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy przewidywane jest na połowę 2024r.,

- Kolejnym będzie projekt budowlany i uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę - dodaje. Wtedy samorząd będzie starać się o środki na projekt, który może kosztować 2-3 mln zł.

O wybudowanie toru z prawdziwego zdarzenia zabiega sądecki poseł Patryk Wicher, który chciałby, aby obiekt był filią Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Budowa sztucznego toru to koszt ok. 140 mln biorąc pod uwagę wzrost cen.

Burmistrz Piotr Ryba podkreśla, że zależy mu na tej dyscyplinie sportu i wytrwale będzie dążył do celu, jakim jest budowa sztucznego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego w Krynicy-Zdroju. Uważa także, że udało się już w tym kierunku bardzo dużo zrobić. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, uzdrowisko cały czas ma szansę na budowę toru saneczkowego.

Stary tor został rozebrany

Historyczny tor saneczkowy na Górze Parkowej, a raczej to co po nim zostało, rozebrano zaczynając budowę amfiteatru. Drewniana, rozpadająca się konstrukcja służyła jednak jeszcze zawodnikom KTH Krynica, gdzie reaktywowano sekcja saneczkarstwa. Był on wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywano na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych, a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

W jeszcze w ubiegłych latach dzięki zaangażowaniu trenera Lesława Poręby z KTH Krynica, przy pomocy pracowników krynickiego MOSiR-u i działaczy sportów saneczkowych udało się wygospodarować część starego toru saneczkowego na Górze Parkowej. Był on wykorzystywany dopóki pogoda na to pozwalała.

- Na szczęście przy Hali Lodowej, powstanie wieżyczka startowa, gdzie będziemy mogli trenować ten bardzo ważny element jazdy. Nie będziemy musieli jeździć do Niemiec - mówił jakiś czas temu Marek Skowroński, trener saneczkarskiej reprezentacji Polski. W sezonie zimowym młodzież może trenować na sankostradzie w Muszynie.

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego znów rośnie w Małopolsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto