Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuracjusze wypoczywają w pałacach! Luksusowe i znane sanatoria w Krynicy Zdroju. Patria, Stary Dom Zdrojowy czy Nowe Łazienki Mineralne

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
To okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym. Zobacz inne obiekty
To okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym. Zobacz inne obiekty Uzdrowisko Krynic-Żegiestów/Joanna Mrozek
Patria, Nowy Dom Zdrojowy, Stary Dom Zdrojowy czy Nowe Łazienki Mineralne to jedne z najbardziej znanych obiektów sanatoryjnych w Krynicy-Zdroju. Wszystkimi obiektami zarządza spółka Krynica-Żegiestów. Powstały wiele lat temu, choć z zewnątrz nie wszystkie wyglądają zachęcając, to ich wnętrza robią wrażenie. Tam zatrzymał się czas.

Patria w Krynicy-Zdroju

To perła polskiego modernizmu. W latach 30. XX wieku, była luksusowa, gromadziła się tam śmietanka towarzyska oraz światowej sławy osobistości. Przez prawie 90 lat nie było tam remontu, zabytkowe mury i elementy wystroju pamiętają Jan Kiepurę. Tam czas się zatrzymał. Zobacz niezwykłe wnętrza w marmurze z meblami z mahoniu.

Kuracjusze wypoczywają w pałacach! Luksusowe i znane sanatoria w Krynicy Zdroju. Patria, Stary Dom Zdrojowy czy Nowe Łazienki Mineralne
Uzdrowisko Krynic-Żegiestów/Joanna Mrozek

Luksusowe sanatorium z widokiem na Górę Parkową zostało wybudowane w latach 1932-34. Syn piekarza z Sosnowca, czyli Jan Kiepura zainwestował 160 tys. dolarów w budowę Patrii. W środku powstało sto pokoi. W piwnicy zbudowano także piec, aby hotel miał własną piekarnię. Kiepura zajmował się zarabianiem pieniędzy, a jego rodzicie, którzy w rodzinnym mieście prowadzili piekarnię przenieśli się do Krynicy, żeby prowadzić hotel.

Stary Dom Zdrojowy

Stary Dom Zdrojowy to okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym.
Usytuowany w samym sercu Krynicy, przy Deptaku, w pobliżu Pijalni Głównej i Muszli Koncertowej. Budynek z 1889 roku, nazywany pierwotnie Dworcem Zdrojowym, zaprojektowali wybitni architekci: Julian Niedzielski i Jan Zawiejski.

To okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym. Zobacz inne obiekty
To okazała budowla w stylu neorenesansu – przypominająca pałac – o bogatym wystroju architektonicznym. Zobacz inne obiekty Uzdrowisko Krynic-Żegiestów/Joanna Mrozek

W Starym Domu Zdrojowym wypoczywał w okresie międzywojennym Józef Piłsudski z rodziną. Na pamiątkę wizyt Marszałka, na froncie budynku umieszczono tablicę, pod którą gromadzą się uczestnicy uroczystości patriotycznych. Miał tu także niewielki pokój słynny prymitywista Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak). W północnym skrzydle obiektu znajduje się pijalnia wody Mieczysław. Współpracujące z nami firmy oferują w Starym Domu Zdrojowym dodatkowe usługi prowadząc Pijalnię Czekolady i kiosk z pamiątkami oraz prasą.

Nowe Łazienki Mineralne

Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt – o dużych przestrzeniach, zlokalizowany w pobliżu Deptaka.

Został wybudowany według projektu Władysława Klimczaka w 1926 roku jako Zakład Przyrodoleczniczy. Był to wtedy najnowocześniejszy obiekt w skali europejskiej przeznaczony do wykonywania zabiegów kąpielowych. Styl, w jakim budynek został wykonany, to zmodernizowany klasycyzm lat dwudziestych. Początkowo mieściło się w nim 160 kabin wyposażonych w wanny miedziane o podwójnym dnie, ogrzewane parą. Po roku 1948 pierwsze piętro przeznaczono na pokoje sanatoryjne, a parter pozostał częścią leczniczą.

Nowe Łazienki Mineralne
Nowe Łazienki Mineralne Uzdrowisko Krynic-Żegiestów/Joanna Mrozek

Na uwagę zasługują budzące zachwyt zdobienia stropu i klatki schodowej. Zaprojektowała je i namalowała techniką temperową Helena Korzec z Krakowa w latach 1982-1983. Klatkę schodową zdobią również dwa obrazy krakowskiego malarza Jana Bukowskiego. W 2018 roku zostało wyremontowane lewe skrzydło budynku i powstał basen do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Współpracujące z nami firmy prowadzą w budynku Nowych Łazienek Mineralnych pralnię samoobsługową oraz Muzeum Zabawek.

Nowy Dom Zdrojowy

Został otwarty latem 1939 r. Położony jest w samym sercu Krynicy, przy Deptaku, u podnóża Góry Parkowej, w pobliżu Pijalni Głównej i Muszli Koncertowej.

Nowy Dom Zdrojowy
Uzdrowisko Krynic-Żegiestów/Joanna Mrozek

Budynek Nowego Domu Zdrojowego zaprojektowany przez znanego architekta Witolda Minkiewicza, to jedna z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Oryginalne i efektowne wnętrza utrzymane są w stylistyce marynistycznej. Ogromne, falowane lustra i charakterystyczne drzwi z okrągłymi przeszkleniami nawiązują do stolarki okiennej na statkach, a wykończenia poręczy z chromowanej stali przypominają relingi.

Budynek posiada rozległe tarasy z widokiem na Deptak i panoramę Krynicy. Podczas spaceru pod arkadami ujrzymy przez witryny oryginalne wnętrza legendarnej apteki prowadzonej przez Romana Nitribitta do momentu upaństwowienia, możemy przypomnieć sobie także legendarne kadry z filmu ,,Zazdrość i Medycyna”. Do Nowego Domu Zdrojowego przyjeżdżali przez lata luminarze nauki, literatury i sztuki oraz przedstawiciele świata polityki. Tradycja ,,spotkania u wód” jest nadal żywa i NDZ wciąż jest modnym miejscem.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto