Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leluchów i Dubne. Jesień na Sądecczyźnie zachwyca kolorami i widokami. Góry w barwnej odsłonie. Zobacz zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Cerkiew w Dubnie została zbudowana w 1863. Niegdyś greckokatolicka, obecnie mieści się w niej kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie
Cerkiew w Dubnie została zbudowana w 1863. Niegdyś greckokatolicka, obecnie mieści się w niej kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie Artur Królikowski
Dubne i Leluchów to dwie malownicze miejscowości położone w gminie Muszyna. Obydwie zamieszkane były niegdyś przez Łemków, zaś świadkiem ich bogatej przeszłości przeszłości są zabytkowe cerkwie, leżące na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. To wyjątkowo urokliwe miejsca, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Szczególnie pięknie prezentują się jesienią, kiedy okoliczne lasy urzekają kolorami charakterystycznymi dla tej pory roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Artura Królikowskiego, muszyńskiego fotografa. Wybrał się w słoneczny dzień na wycieczkę by, z aparatem w ręku, uchwycić być może ostatnie obrazy złotej polskiej jesieni na Sądecczyźnie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co warto wiedzieć o Dubnem?

Dubne to przygraniczna miejscowość położona u stóp góry Dubne (904 m n.p.m). Jej nazwa pochodzi od potoku, zaś samo słowo "dubne" pochodzi od łemkowskiego określenia dębu. Wieś datuje swoje początki na rok 1603, została ona wówczas lokowana na prawie wołowskim przez Michała Leluchowskiego. Niegdyś zamieszkiwali ją Łemkowie, ale zostali wysiedleni po II wojnie św. do byłego ZSRR i na Ziemie Odzyskane. Pozostałością po nich jest cerkiew św. Michała Archanioła, pochodząca z 1863 roku. Warto tutaj obejrzeć ołtarz klasycystyczny w kształcie konfesji oraz ikonostas rokokowo-klasycystyczny z ikonami z XIX wieku oraz ołtarzyk z obrazem św. Michała Archanioła. Obecnie znajduje się tam kościół katolicki.

Inną pozostałością zabudowy łemkowskiej są zabytkowe spichlerzyki z XIX w. Natomiast tuż przy granicy znajdują się okopy konfederatów barskich. Wieś leży u stóp góry Dubne (904 m.), przez którą przechodzi szlak do Leluchowa. Dojazd z Muszyny.

Co warto wiedzieć o Leluchowie?

Leluchów to miejscowość przygraniczna położona w dolinie potoku Smerczek u podnóża góry Kaczonik (939 m n.p.m.).Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z XIV wieku, zaś zasiedlona została ona na prawie wołoskim w większości przez Łemków. Leluchów to ważny punkt na szlaku turystycznym wiodącym przez Beskid Niski. Na jej terenie znajduje się cerkiew pw. św. Dymitra z 1861 z zachowanym wyposażeniem z XIX wieku. Cerkiew jest siedliskiem podkowca małego, nietoperza zagrożonego wyginięciem w Europie.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto