Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowcy skarbów ukrytych pod ziemią ze Starego Sącza mają szansę na zdobycie nagrody za najważniejsze odkrycie polskiej archeologii 2021 roku

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Srebrne denary znalezione przez SHES
Srebrne denary znalezione przez SHES SHES Stary Sącz Facebook
Łowcy tajemnic ukrytych pod ziemią ze Starego Sącza zostali nominowani do prestiżowej nagrody. W plebiscycie „Archeologiczne sensacje 2021 roku” walczą o zdobycie tytułu najcenniejszego skarbu roku. Dostrzeżone zostało znalezionych przez członków Sądeckiego Towarzystwa Historyczno - Eksploracyjego Sądecczyzny 220 srebrnych denarach z XV wieku. O tym czy uda im się zdobyć nagrodę zadecydują internauci, którzy mogą oddać głos na wybrane znalezisko. Plebiscyt organizowany jest przez czasopismo popularnonaukowe „Archeologia żywa”. Nagroda przyznawana jest za odkrycie najcenniejszego skarbu w 2021 roku.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

- Najstarsze, największe, najważniejsze. Przez długi czas nikt tak naprawdę nie zajmował się corocznym podsumowaniem dokonań polskich archeologów. Jako redakcja jedynego w Polsce archeologicznego czasopisma „Archeologia Żywa” zmianę tego stanu rzeczy uważamy za nasz obowiązek - czytamy na stronie internetowej organizatora konkursu.

Zadowolenia z nominacji nie kryją członkowie stowarzyszenia, którzy na swoim profilu w mediach społecznościowych umieścili link z prośbą o oddanie głosu na ich skarb.

Już sama nominacja to forma docenienia ich działań, które zakrojone są na szeroką skalę. Srebrne denary z XV wieku to bowiem nie jedyne cenne znalezisko starosądeckich archeologów, o którym głośno było w całym kraju 

W ostatnich miesiącach członkowie SHES odkryli także m.in. 180 monet z XV wieku, bransoletę z epoki brązu oraz siekierki z czasów kultury łużyckiej.

Ponadto w czerwcu 2020 roku, w trakcie wykopalisk na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu miłośnicy historii natrafili na judaika pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

Wśród 103 przedmiotów wykopanych w trakcie prac archeologicznych znajdowały się m.in. srebrna zastawa oraz przedmioty sakralne.

2021 roku znaleźli również żydowskie macewy, odkryli schron na starym moście w Kurowie i dokonali wielu innych ciekawych odkryć, które pomagają zgłębiać historię Sądecczyzny - miejsca bardzo ciekawego i bogatego historycznie.

Oprócz tego członkowie stowarzyszenia regularnie przeszukują miejsca, która mają potencjał archeologiczny aby znajdować tam pamiątki po naszych przodkach.

Srebrne denary

Sądeccy pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno- Eksploracyjnego Sądecczyzny na nominowanych 220 denarów pochodzących z czasów Władysława Jagiełły natrafili w marcu 2020 roku podczas rutynowych poszukiwań.

- Znajdowały się około dziesięciu centymetrów pod ziemią, tuż obok korzeni drzewa. Możliwe, że to jakiś kupiec ukrył je w tym miejscu. To prawdopodobne wyjaśnienie tym bardziej, że przez Sądecczyznę przebiegały trakty kupieckie - mówi Stanisław Pustułka, prezes SHES ze Starego Sącza.

Srebrny "skarb" pochodzi z przełomu XIV i XV wieku i pomimo upływu czasu zachował się w bardzo dobrym stanie. - Każdemu takiemu znalezisku towarzyszą wielkie emocje - przyznaje szef SHES.

Dodaje również, że wszystkie badania prowadzone przez Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjne Sądecczyzny prowadzone są za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaś odkryte artefakty od razu trafiają w ręce specjalistów.

SHES istnieje od 2018 roku. Skupia około 30 członków pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają także na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny.

Głosowanie potrwa do godz. 23:55, dnia 10 stycznia 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto