Męcina. Parafianie zbierają pieniądze na zakup respiratora. Chcą uczcić pamięć zmarłego na Covid 19 proboszcza

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Udostępnij:
Październik to miesiąc wielkich strat dla diecezji tarnowskiej. Do wieczności odeszło aż szesnastu księży. Sądeczanie z wielkim żalem pożegnali księdza Antoniego Pisia, proboszcza parafii w Męcinie, który przegrał walkę z korona wirusem. W ramach wdzięczności za jego posługę i oddanie dla spraw lokalnej społeczności postanowili zorganizować zbiórkę na respirator z kardiometrem- taki sam jakim leczono księdza w ostatnich dniach życia. Sprzęt medyczny przekazany zostanie dla szpitala w Limanowej.

Jurków, Wola Piskulina, Góra Świętego Jana, Trześń, Męcina, Złockie, Sędziszów Małopolski, Kamionka Wielka, Żmiąca, Tarnów, Rzeszów, Dębno, Szerzyny, Dulcza Wielka i Gołkowice straciły swoich duszpasterzy.

Z powiatu limanowskiego zmarło pięciu księży: Antoni Piś, Wincenty Krzyżak, Wojciech Chochół, Aleksander Zapalski i Józef Puchała oraz trzech kapłanów związanych z powiatem nowosądeckim: prałat Stanisław Trytek, Józef Grabiec oraz ks. Andrzej Klimek, emerytowany proboszcz parafii, która obejmowała trzy miejscowości: Szczawnik, Złockie i Jastrzębik. Miał choroby współistniejące, ale niestety był zakażony również korona wirusem.

Ks. Andrzej Klimek wśród parafian zawsze będzie bardzo dobrze wspominany. Wkładał wiele serca w swoją pracę. Kiedy pytało się go o zdrowie, nigdy się nie skarżył. Potrafił też skutecznie zabiegać o fundusze, dzięki którym parafianie mogli godnie uczestniczyć w nabożeństwach. Przez to jakim był człowiekiem zjednywał sobie ludzi. Zawsze znajdował czas, pamiętał o imieninach i urodzinach. Będzie nam go bardzo brakowało- wspomina Jan Golba, burmistrz Muszyny

W miejscowości Męcina 16 października zmarł również ksiądz Antonii Piś. Miał potwierdzonego korona wirusa i przebywał w szpitalu na oddziale zakaźnym. Jego stan był poważny, o czym informowali kapłani na portalach społecznościowych. Po tym jak trafił do szpitala w nocy z 4 na 5 października był podłączony pod respirator. Niestety mimo usilnych starań personelu w wieku 63 lat odszedł do wieczności.

Pochodzący z Lipnicy Murowanej duszpasterz wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 23 maja 1982 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w Tymbarku, Rzezawie, Dębicy oraz w Nowym Sączu, gdzie sprawował posługę w Bazylice św. Małgorzaty. W 2000 roku został mianowany administratorem, 20 sierpnia 2001 roku proboszczem parafii pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Pawęzowie, a 19 sierpnia 2007 roku objął urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Antoniego Opata w Męcinie.

Parafianie wspominają go jako człowieka o niezwykłym sercu oddanego służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. W pamięci wiernych zapisał się jako kapłan wspierający akcje dobroczynne oraz misyjne.

Ks. Antoni Piś był człowiekiem niezwykłym. To ogromna, niepowetowana strata dla nas wszystkich. Na zawsze zapamiętam jego wspaniałą posługę kapłańską, głoszone słowo w czasie homilii. Wielka skromność, pokora i delikatność wobec innych osób towarzyszyły mu na każdym kroku w relacjach. Tak bardzo mi przykro. Żegnamy Cię Drogi Księże z wielkim żalem, ale zarazem pełni nadziei, że za tak wzorowe i aktywne życie, znajdziesz godne miejsce u Boga Najwyższego. Łączę się w żałobie ze wszystkimi, dla których ta śmierć jest powodem żalu i cierpienia- wspomina księdza w mediach społecznościowych Wiesław Janczyk, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość

Aby wyrazić swoją wdzięczność parafianie postanowili zorganizować zbiórkę. Podczas uroczystości pogrzebowych i Mszy św. odprawianych w intencji zmarłego proboszcza datki na zakup sprzętu będzie można składać w kopertach z dopiskiem "respirator". W akcję można się włączyć również wpłacając pieniądze przez portal zrzutka.pl lub bezpośrednio na konto parafii.

Ksiądz Antoni Piś był osobą niezwykle skromną i pełną entuzjazmu dla wszelkich inicjatyw pomocowych. Teraz my, aby uczcić jego pamięć i wyrazić wdzięczność za jego dobroć, zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności i wielką aktywność duszpasterską postanowiliśmy zorganizować akcję i ufundować respirator wraz z kardiomonitorem dla Szpitala w Limanowej Jeśli publiczna zbiórka nie pokryje całkowitego kosztu zakupu respiratora, Dyrekcja szpitala zadeklarowała swój udział w nabyciu sprzętu medycznego wysokiej jakości. Respirator wraz z kardiomonitorem będzie służył całej lokalnej społeczności. W dobie pandemii wirusa COVID-19, każdy z nas może stać się pacjentem wymagającym leczenia poprzez podłączenie do tego typu sprzętu- mówi ks. Michał Duch, wikariusz parafii, inicjator zbiórki

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie