Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modelowy tzw. schron na Łopieniu jeszcze w tym roku? MOT chce też odnawiać szałasy górskie w pobliżu głównego szlaku beskidzkiego w Gorcach

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak ma wyglądać modelowe schronisko na górze Łopień w gminie Tymbark. Być może powstanie jeszcze w tym roku
Tak ma wyglądać modelowe schronisko na górze Łopień w gminie Tymbark. Być może powstanie jeszcze w tym roku wizualizacje MOT/ Odkryj Beskid Wyspowy
W Gorcach chcą wybudować tzw. schron turystyczny, o czym mówi się od kilku lat. Modelowy obiekt być może jeszcze w tym roku górze Łopień w Tymbarku. Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z PTTK zdobyła na to, oraz odbudowę schronisk w tym na Lubaniu ok. 60 mln zł. Opóźnienia związane z inwestycją to głównie problem z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Teraz mają już wszystkie dokumenty.

Pierwszy tzw. schron na górze Łopień

Turystyka górska jest niezwykle popularna w Małopolsce, stąd stały proces modernizacji infrastruktury. A wszystko z myślą o tych, którzy kochają góry i lubią przemierzać malownicze szlaki. Chodzi przede wszystkim o podniesie bezpieczeństwa i zatrzymanie turystów na dłużej.

Na górze Łopień w Beskidzie Wyspowym planowane jest powstanie pierwszego modelowego tzw. schronu turystycznego (projekt powstanie pod inną nazwą, ponieważ pojawiło się wiele głosów, że schron budzi zastrzeżenia i kojarzy się ze sprawami militarnymi)poza projektem, żeby był też zachętą dla innych samorządów. Pozostałe obiekty w ramach projektu będą powstawać na przestrzeni trzech lat. Według planów obiekt miał być gotowy w 2023 roku, ale inwestycja nie wystartowała, dlaczego?

- Dużo czasu zeszło tam na uzyskanie pozwoleń, czekaliśmy na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę Tymbark i to właśnie się udało. To minimalny obiekt, zupełnie nie ingerujący w środowisko. Wszystkie instytucje, które wydają zgody traktowały ten obiekt jak duże schronisko i stąd pewno ta zwłoka w uzyskaniu wszystkich pozwoleń - mówi "Gazecie Krakowskiej" Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Schrony mają być dostępne dla turystów w miejscach rzadziej odwiedzanych, albo uzupełnieniem sieci szczególnie na głównym szlaku beskidzkim. Chcą w ten sposób spopularyzować mniej znane szlaki górskie i zachęcić do odwiedzin. Schron na Łopieniu w 85 procentach ma zostać sfinansowany ze środków europejskich. Budowa obiektu to kwestia najbliższych kilku miesięcy.

W planach jest też odnawianie szałasów górskich, zwłaszcza w pobliżu głównego szklaku beskidzkiego w Gorcach.

- Rozmawiamy z samorządami, ale też dyrekcją parku narodowego aby przywracać też to dziedzictwo kulturowe związane z górskimi szałasami. Pracujemy z PTTK oraz departamentem turystyki i urzędu marszałkowskiego - wyjaśnia Biedroń.

Wieża widokowa na Wiatrówkach w Moszczenicy wyrosła ponad korony drzew. Niesamowicie wygląda z lotu ptaka!!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto