Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mszana Dolna. Radni pracują nad projektem uchwały krajobrazowej. Czy będzie mniej reklam w mieście?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Część radnych chce uporządkowania sfery reklamowej w mieście. Przygotowują projekt uchwały krajobrazowej
Część radnych chce uporządkowania sfery reklamowej w mieście. Przygotowują projekt uchwały krajobrazowej fot. google street view
Mszana Dolna ma szansę stać się pierwszą miejscowością w powiecie limanowskim, która przyjmie uchwałę krajobrazową. Grupa radnych jest właśnie w trakcie przygotowywania projektu uchwały, potem planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Pomysłodawcy liczą, że uchwała uporządkuje chaos reklamowy w mieście.

FLESZ - Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy?

Michał Liszka, radny z Mszany Dolnej jest jednym z inicjatorów akcji uporządkowania przestrzeni reklamowej.

- Choć na szczęście sytuacja w naszym mieście jest pod tym względem lepsza niż chociażby w Zakopanem, Mszanę także szpeci zbyt duża ilość reklam, w tym przede wszystkim banerów - mówi.

Radny konsultował się już wstępnie z mieszkańcami i zaznacza, że uchwałę krajobrazową popiera większość jego rozmówców.

- Nieco gorzej jest w środowisku przedsiębiorców, ale liczę, że ostatecznie pozytywnie przyjmą projekt naszej uchwały tym bardziej, że nie oznacza on przecież całkowitego zakazu stosowania reklam - tłumaczy.

Radny podkreśla również, że zbyt wielka ilość materiałów reklamowych wbrew pozorom wcale nie pomaga przedsiębiorcom w propagowaniu swoich produktów czy usług.

- Jeśli na ścianie budynku znajduje się kilkadziesiąt szyldów i banerów, to trudno mówić o właściwej eskpozycji reklamy danej firmy - zaznacza.

Michał Liszka zapewnia, że projekt uchwały będzie gotowy już w maju. Następnie poddany on zostanie kolejnym konsultacjom społecznym, by ostatecznie trafić pod obrady rady miasta. Radny jest spokojny o przebieg głosowania bo, jak wyjaśnia, większość rajców miejskich popiera ten pomysł. Otwarte stanowisko zajmuje również z w tej sprawie burmistrz Anna Pękała.

- Dyskusja na ten temat toczyła się jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale sytuacja epidemiologiczna spowolniła całą procedurę. Mam nadzieję, że tym razem uda się przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami i lokalnym biznesem - mówi.

Zaznacza, że swoje stanowisko sprecyzuje, dopiero kiedy zapozna się z ostatecznym projektem uchwały.

Stolica regionu nie chce zostać w tyle

O wprowadzeniu uchwały krajobrazowej myślą także władze Limanowej.

- Chodzi nam przede wszystkim o uporządkowanie kwestii umieszczanie reklam na terenie limanowskiego rynku, który został poddany w ubiegłym roku rewitalizacji - wyjaśnia Wacław Zoń, zastępca burmistrza Limanowej.

Na razie nie ma jeszcze projektu takiej uchwały, ale Zoń liczy, że sprawa zostanie uregulowana do końca tego roku. Dotychczas w stolicy regionu pomysł zamarł po kilku dyskusjach i próbach rozeznania, jak sprawę reklam uregulowano w innych miastach. Samorząd limanowski nie ukrywa jednak, że chce wypracować kompromis pomiędzy interesem reklamowym a względami estetycznymi.

W Nowym Sączu wprowadzono uchwałę

Choć samorządy ziemi limanowskiej na razie przymierzają się jedynie do wprowadzenia uchwały krajobrazowej, w Nowym Sączu radni podjęli decyzję o uporządkowaniu sfery reklamowej już w lipcu 2017 roku. Teren miasta został podzielony został na pięć obszarów, zaś w każdym z nich obowiązywać miały inne regulacje odnośnie stosowania tablic i urządzeń reklamowych. Najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczyły ścisłego centrum czyli starówki, rejonu Al. Wolności i Batorego, os. Przydworcowego, a także cennych krajobrazowo miejsc takich m.in. jak Park Strzelecki, klasztor sióstr niepokalanek oraz Stary Cmentarz. Tutaj nie można było m.in. umieszczać szyldów wolnostojących i na ogrodzeniach nieruchomości, zasłaniających drzwi i okna budynków lub ich detali architektonicznych czy też stawiać pojazdów służących jako nośniki reklamy. Ponadto, według nowych przepisów, szyldy lub reklamy można umieszczać co najwyżej na wysokości parteru, muszą też być one ujednolicone (w obrębie jednego budynku) pod względem rozmiarów, kolorystyki czy materiałów. Dodatkowo na jednym budynku dozwolone jest powieszenie tylko jednego szyldu lub logo firmy prowadzącej w nim działalność.

Dzięki ww. przepisom w centrum stolicy Sądecczyzny oraz wspomnianych wyżej miejscach o dużej wartości krajobrazowej udało się pozbyć w ciągu trzech lat od wprowadzenia uchwały krajobrazowej 75 procent tzw. nośników reklamowych. Za niestosowanie się do zapisów uchwały grożą kary finansowe, zaś najwyższa wynosi czterdziestokrotność tzw. opłaty reklamowej. Egzekwowaniem przepisów zajmują się w Nowym Sączu Wydział Architektury Urzędu Miasta, Zespół Estetyki Miasta a także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Pomimo pandemii koronawirusa wciąż nie brakuje ofert pracy

Limanowa/Powiat Limanowski. Aktualne oferty pracy w Powiatow...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto