Nasz sądecki borowiec!

Artykuł sponsorowany
W Nowym Sączu, na osiedlach mieszkaniowych zbudowanych techniką wielkiej płyty znalazły atrakcyjną przystań nietoperze.

Błędy i uszkodzenia konstrukcyjne budynków dają miejsce do dziennego odpoczynku, stropodachy to doskonałe miejsce dla kolonii rozrodczych i spokojnego snu zimowego, a ciepłe ściany i mocne oświetlenie osiedla przywabia wielkie ilości owadów.

Dzięki badaniom zleconym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie w 2014r. nietoperze „sądeckie” zostały zidentyfikowane jako borowce wielkie i policzone w dwóch wytypowanych do badań blokach na osiedlu Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Okazało się, iż jest ich stosunkowo dużo, a stan ten utrzymuje się od trzech lat. Borowiec wielki jest w skali Polski i Europy gatunkiem niezbyt licznym i podlega w naszym kraju ścisłej ochronie. Tak stanowi prawo a za zachowanie tego gatunku i jego siedlisk wszyscy jesteśmy odpowiedzialni.

Nie ma innych, zgodnych z prawem i zdrowym rozsądkiem możliwości ograniczenia uciążliwości jakie stwarza pojaw nietoperzy, niż program realizowany obecnie przez RDOŚ w Krakowie we współpracy z gospodarzami osiedla, mieszkańcami i wsparciem finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przeprowadzona na zlecenie RDOŚ w Krakowie ekspertyza naukowa z 2014 roku, pozwoliła na opracowanie programu konkretnych działań jakie realizuje się zgodnie z harmonogramem. Do najważniejszych z nich należy dalsze prowadzenie obserwacji nietoperzy, pomoc w zabezpieczaniu mechanicznym przed przypadkowymi wlotami nietoperzy i osiedlaniu się w budynkach mieszkalnych oraz szeroka akcja informowania o nietoperzach i zasadach postępowania z nimi poparta wydawnictwami zawierającymi swoiste nietoperzowe ABC.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie zleciła pakiet spotkań szkoleniowo-informacyjnych oraz kontynuację obserwacji na kolejnych 35 budynkach mających na celu m.in. wskazanie możliwych do wykonania działań minimalizujących uciążliwości jakie odczuwają mieszkańcy budynków w związku z bliską obecnością nietoperzy w formie wytycznych dla zarządców budynków. Ponadto wraz z WFOŚiGW w Krakowie, przygotowała ścieżkę pomocy finansowej, z której obecnie korzysta Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, montując siatki zabezpieczające okna przed przypadkowym dostawaniem się nietoperzy do mieszkań. Opisane działania będą kontynuowane w 2016 roku.

Warto podkreślić, że sytuacja znana z Nowego Sącza od 2012 roku i dobrze rozpoznana naukowo w 2014 roku, jest w skali kraju wyjątkowa i wymaga rozważnego działania opartego o naukę, prawo, zrozumienie mieszkańców i zapobiegliwość gospodarzy osiedli mieszkaniowych.

Informacja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie

Artykuł publikowany jest w ramach projektu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie pn. „Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto