Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma już Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Radni wojewódzcy zdecydowali o zmianie nazwy tej instytucji kultury

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Od kwietnia 2018 roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, a od 24 stycznia 2024 r. Muzeum Ziemi Sądeckiej swoją siedzibę główną ma przy ul. Jagiellońskiej 56
Od kwietnia 2018 roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, a od 24 stycznia 2024 r. Muzeum Ziemi Sądeckiej swoją siedzibę główną ma przy ul. Jagiellońskiej 56 Damian Radziak
Od środy, 24 stycznia, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu działa pod zmienioną nazwą. Sejmik Województwa Małopolskiego podczas ostatniej sesji w roku 2023 podjął decyzję o zmianie nazwy tej instytucji kultury. Teraz nosi nazwę Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Nową nazwę wypracował specjalnie powołany przez dyrekcję Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zespół zadaniowy ds. zmiany nazwy. W jego skład weszli m.in.: etnografowie, specjaliści oraz osoby merytorycznie odpowiedzialne za obszar kultury. Następnie odbyły się konsultacje z radą muzeum, które zakończyły się wybraniem nazwy: Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały Semiku Województwa Małopolskiego, taka nazwa uwzględnia m.in. zasięg terytorialny ale też odwołuje się do historii. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu pierwotnie, przed II wojną światową, nosiło nazwę Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Uwzględniono również „zasięg kulturowy dziedzictwa Sądecczyzny ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i emanacji środowisk artystycznych związanych z istotnymi ośrodkami życia duchowego usytuowanymi w miastach i regionie Małopolski południowej, charakter i znaczenie gromadzonych zbiorów w perspektywie rozwoju kolekcji muzealnej, pozycję promocyjną muzeum, a także transparentność oraz identyfikację nazwy w wymiarze ogólnopolskim” – czytamy w uchwale sejmiku.

Zmiana nazwy została uzgodniona też z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Zmiana nazwy muzeum nie pociąga za sobą zmian w jego funkcjonowaniu. Charakter i zakres działalności pozostają w zgodzie z dotychczasowymi zapisami Statutu i Regulaminu Organizacyjnego jednostki – zaznacza Agnieszka Małecka, kierownik Działu Promocji Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Darek kocha motoryzację. W garażu trzyma lincolna z 1974 roku. To ponad 2 tony wagi. Ile pali?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto