MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezdrowe bloki

IK
Kolorowe płyty pomiędzy oknami oraz te od strony zewnętrznej balkonów mają pewien udział substancji azbestowych. Fot. Iwona KAMIEŃSKA
Kolorowe płyty pomiędzy oknami oraz te od strony zewnętrznej balkonów mają pewien udział substancji azbestowych. Fot. Iwona KAMIEŃSKA
Głośny ostatnio temat azbestu w budynkach mieszkalnych powraca wśród Sądeczan coraz częściej. Niektórzy wyolbrzymiają problem, inni zupełnie lekceważą. Zdania są podzielone.

Głośny ostatnio temat azbestu w budynkach mieszkalnych powraca wśród Sądeczan coraz częściej. Niektórzy wyolbrzymiają problem, inni zupełnie lekceważą. Zdania są podzielone.

Są tacy, którzy nie wiedzą, że żyją na co dzień w azbestowych ścianach a co najgorsze - nie mają pojęcia, że o ile nieuszkodzone płyty nie stanowią specjalnego zagrożenia, to nierozważna ich obróbka może okazać się fatalna w skutkach dla zdrowia.

- Nie miałem pojęcia, że to azbest - żali się jeden z mieszkańców osiedla Gołąbkowice. - Potrzebowałem po prostu skrócić płytę zasłaniającą część balkonu, więc wziąłem piłę, uciąłem i po sprawie. Kiedy sąsiad powiedział, czym to grozi włosy stanęły mi dębaÉ

Fakty są takie że całe osiedle Gołąbkowice i Westerplatte zbudowane zostało w latach kiedy azbest był powszechnie używany. Wszystkie kolorowe płyty pomiędzy oknami, oraz te od strony zewnętrznej balkonów mają pewien udział substancji azbestowych.

- Zawartość szkodliwych włókien nie jest akurat w tych płytach bardzo duża - tłumaczy Zdzisław Olech zastępca prezesa Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Nie mniej jednak składnik azbestowy jest i otrzymaliśmy od Nadzoru Budowlanego polecenie, żeby wszystkie uszkodzone elementy tego typu usunąć.

W tej chwili prowadzimy przygotowania do tego procesu, szukamy odpowiedniego wykonawcy i inwestycja będzie realizowana.

Będziemy też starać się o jakieś dofinansowanie z Urzędu Miasta, bo o takich możliwościach poinformowała nas lokalna prasa.
Płyty pozostaną jednak na blokach i nadal zachwycać będą kolorami brązu, żółci, bordoÉ

Zdzisław Olech zapewnia, że odpowiednio pomalowane nie stanowią żadnego zagrożenia. W budynkach ocieplanych są dodatkowo przykrywane warstwą styropianu i tynku.

W ten sposób od zewnątrz są dokładnie schowane przed oczami (i płucami) przechodnia.

Kilkanaście lat wstecz niektórzy mieszkańcy na własną rękę zdejmowali feralne płyty, bynajmniej nie ze strachu przed azbestem, bo nie mieli pojęcia z czym mają do czynienia.

Po prostu chcieli mieć jaśniejsze pokoje i w miejsce płyt wstawiali okna. Co się wówczas stało z materiałem, którego utylizacja musi przebiegać w ściśle określonych warunkach nikt już nie pamięta.

Do dziś niektórzy pozostają w błogiej nieświadomości. Może to i lepiej, bo nie ma zbędnej paniki, takiej jak na przykład na Osiedlu Wojska Polskiego, gdzie na każdym z bloków widnieją tabliczki informujące, że budulec zawiera włókna azbestowe i należy się z nim odpowiednio obchodzić.

- Na zebraniach osiedlowych bardzo często informujemy jaka jest sytuacja i jakie są zasady bezpieczeństwa - tłumaczy prezes Olech.

Problem w tym, że frekwencja na owych zebraniach jest znikoma, pdobnie jak świadomość niektórych lokatorów Grodzkiej, którzy piłują, wiercą dziury w kolorowych płytach, zdejmują je sobie i wyrzucają na śmietnikÉ

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto