18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: 30 lat sądeckiej "Solidarności" na fotografiach

Iwona Kamieńska
Tadeusz Nitka ogląda na starych fotografiach siebie sprzed lat
Tadeusz Nitka ogląda na starych fotografiach siebie sprzed lat fot. Iwona kamieńska
W ratuszu Miasteczka Galicyjskiego łamały się w sobotę głosy, oczy szkliły łzami. Na zaproszenie Andrzeja Szkaradka zjechali do Nowego Sącza jego towarzysze sprzed 30 lat niepokorni wobec ówczesnej władzy. Tworzyli "Solidarność" i bronili jej przed reżimem.

Teraz mówią z przykrością, że końca walki ogłosić nie mogą, tyle że dziś przyszło im się mierzyć z zupełnie innym przeciwnikiem. To kapitalizm, który rozgościł się w wywalczonej przez nich wolnej Polsce i obrócił się przeciwko nim.

- Wielu moich kolegów musiało w demokratycznej Polsce odejść z pracy tylko dlatego, że należeli do "Solidarności". Nie wolno być człowiekiem związkowcem w rzeczywistości pazernego kapitalizmu - Józefowi Kotarbie z dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego głos się łamał, gdy mówił te słowa.

Stanisław Szabla, jeden z szeregu najbardziej skromnych "żołnierzy" związkowych, których nazwiska rzadko wymienia się i którym Andrzej Szkaradek najserdeczniej dziękował - też nie krył goryczy. Zapraszano go na spotkania z młodzieżą, aby opowiedział o początkach "Solidarności" w Nowym Sączu.

- Młodzi ludzie pytają: jak na tym wyszliście? Mam im powiedzieć jakie emerytury dostają dawni związkowcy? Jak skromnie żyją ci, co walczyli i nie zapisali się do partii? Mam mówić o tym, że ci, którzy zdradzali ojczyznę żyją teraz w dostatku. Rządzący po 1989 roku na to pozwolili... - mówił. - Z Jurkiem Wyskielem organizowaliśmy akcje strajkowe. Nikt dziś o tym nie wspomina - nieśmiało upominał się Tadeusz Jung.

Jerzego Wyskiela, przed trzydziestu laty jednego z najbardziej aktywnych "niepokornych" uznawanego do niedawna za legendę sądeckiej "Solidarności" od kilku lat brakuje na oficjalnych spotkaniach w gronie kolegów. Nie jest zapraszany , bo po ujawnieniu dokumentów z archiwów IPN padło na niego podejrzenie o współpracę z bezpieką. Mówi, że nie zdradził, ale nie wszyscy mu wierzą ufając autorom zapisków funkcjonariuszy dawnego aparatu bezpieczeństwa.

W atmosferze wspomnień i refleksji - dobrze, że nie tylko smutnych - odbyły się w sobotę główne uroczystości jubileuszu sądeckiej "Solidarności". Ich pokłosiem jest wystawa "Ludzie i wydarzenia Solidarności - tak było" pełna dokumentów, fotografi, pamiątek. Będzie ją można oglądać w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego do 13 grudnia.

Andrzej Szkaradek i dyrektor muzeum okręgowego Robert Ślusarek dedykują ją młodzieży szkolnej. Mają nadzieję, że zbiorów oraz wspomnień z tamtych czasów przybędzie. Zachęcali wszystkich, aby je spisywać - nawet do szuflady, a najlepiej dzielić się nimi. Na okoliczność jubileuszu Andrzej Szkaradek i Leszek Migrała przygotowali książeczkę-kalendarium "Nowosądecka Solidarność - nasza droga do wolności".

Chcą aby kolejne wydawnictwo współtworzyli wszyscy, którzy mają cenne wspomnienia i którzy chwycą za pióra. Jest ich wielu. Na święto przyjechali nawet z bardzo daleka. Choćby ksiądz Kazimierz Ptaszkowski, jezuita z kościoła kolejowego (dziś pełni posługę we Wrocławiu). To wierny sprzymierzeniec "niepokornych" za co Andrzej Szkaradek serdecznie mu dziękował.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Sącz: 30 lat sądeckiej "Solidarności" na fotografiach - Nowy Sącz Nasze Miasto

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto