18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: co dalej z najwęższą ulicą w mieście?

Dorota Dziedzic
Tak miała wyglądać ulica Wąska według wizualizacji z lat 90., zakładającej utworzenie pasażu handlowego
Tak miała wyglądać ulica Wąska według wizualizacji z lat 90., zakładającej utworzenie pasażu handlowego fot. archiwum Pawła Dygonia
Łączy sądecki Rynek z ulicą Ducha Świętego. Z kamienic, które dawno straciły kolor, sypie się tynk, ukazując czerwone rzędy cegieł. Ściany, których nie zniszczył czas, pokryły niecenzuralne bazgroły.

- W latach 80. i 90. minionego wieku były tam sklepy, zakład kosmetyczny i chyba później "tania odzież". A teraz taka ruina - ubolewa 68-letnia Krystyna Filipek z Nowego Sącza. Dziś po tamtych firmach zostały tylko witryny z potłuczonymi szybami i drzwiami zabitymi na głucho. Wnęki służą młodzieży szkolnej jako kryjówka "na dymka".

Ulica Wąska zgodnie ze swą nazwą jest najwęższa w mieście. Piesi przysuwają się do muru, gdy przejeżdżają samochody.
Narożną kamienicę od strony Rynku wykupiła w 1992 r. sądecka spółka Konspol. Otworzyła tam sklep firmowy. Właściciel Kazimierz Pazgan, miał wizję rewitalizacji Wąskiej poprzez stworzenie w niej pasażu handlowego pod dachem łączącym obie strony ulicy.

Realizacja pomysłu nie doszła do skutku. Z uwagi na zabytkowy charakter zabudowy wszelkie prace wymagają dostosowania się do rygorystycznych wymogów Służby Ochrony Zabytków. Konserwator nie zgodził się na daleko idącą ingerencję. Druga strona ulicy należy do miasta.

- O renowacji nie ma na razie mowy - mówi rzecznik magistratu Małgorzata Grybel. - W grę wchodzi raczej sprzedaż budynku prywatnemu inwestorowi. Ale to kwestia dalekiej przyszłości.

Ewentualną transakcję utrudnia to, że kilka mieszkań w komunalnych kamienicach stanowi prywatną własność. Przed sprzedażą właściciele musieliby otrzymać inne lokale, a na to miasta nie stać.

Architekt Paweł Dygoń stworzył jedną z wielu koncepcji przebudowy ulicy. Docenia niepowtarzalny charakter tego zakątka.
- To część średniowiecznego układu urbanistycznego Nowego Sącza - podkreśla. - Pod kamienicami zachowały się stare piwnice pochodzące prawdopodobnie z XVII-XVIII wieku. Same budynki są nowsze, ale także należy traktować je jako zabytek.
Zwraca uwagę, że w przypadku poważniejszych robót budowlanych konieczne byłyby badania archeologiczne, bo nie wiadomo dokładnie, co kryje się pod średniowieczną uliczką i w piwnicach kamienic.

Na razie klimat zdewastowanej ulicy fascynuje przede wszystkim miłośników fotografii. Zdjęcia, nierzadko po komputerowej obróbce można odnaleźć na fotoblogach w internecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto