Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Góra osuwa się na ich dom

Jerzy Cebula
Mieszkaniec domu przy ul. Podgórskiej w Nowym Sączu Zenon Zając, codziennie rano wychodzi  popatrzeć, czy zbocze za domem jeszcze jest na swoim miejscu, czy już należy się ewakuować
Mieszkaniec domu przy ul. Podgórskiej w Nowym Sączu Zenon Zając, codziennie rano wychodzi popatrzeć, czy zbocze za domem jeszcze jest na swoim miejscu, czy już należy się ewakuować Jerzy Cebula
Budowa domu u stóp pięknej, zalesionej góry okazała się przekleństwem dla kilku rodzin. Ul. Podgórska to wielkie osuwisko. Urzędnicy pozwolili tu budować domy. Dziś rozkładają ręce.

- Żyjemy tu trochę jak z tykającą bombą za plecami - opowiada Zenon Zając, mieszkaniec ul. Podgórskiej w Nowym Sączu. Cieszy się, że dziś świeci słońce, bo kiedy trochę popada woda ze zbocza spływa ulicą.
- A my boimy się, że ziemia osunie się wtedy na nasz dom- nie kryje. Pierwszy raz osuwisko drgnęło 10 lat temu.

Po obfitych opadach deszczu na ścianę nowego wtedy domu Zająców naparły tony ziemi i błota. Wdarły się do wnętrza niszcząc ściany i podłogi. - Kiedy przybyliśmy na miejsce nie mogliśmy uwierzyć, że ludziom z tego domu nic się nie stało - wspomina Zbigniew Gorgosz z Urzędu Miasta Nowego Sącza. Dom po przebudowie był już przygotowany do zamieszkania, ale na szczęście rodzina nie zdążyła się wprowadzić.

Sześć lat później domownicy przeżyli chwile grozy i obserwowali z przerażeniem ziemię, która napierała na ich dom.
Góra zagraża wszystkim domom na Podgórskiej - Od wielu lat patrzę w niebo i zastanawiam się, czy będzie padać. To taki nawyk, gdy mieszka się pod osuwającą się górą - mówi Maria Maślanka, mieszkanka domu przy ul. Podgórskiej.

Choć nie ma w pobliżu żadnej rzeki opady deszczu mogą sprowadzić niebezpieczeństwo. Osuwisko u Zająców i Maślanków nie jest tu jedyne. Z drugiej strony góry jest kolejne, które zagraża stacji paliw. Widać je od strony obwodnicy. Kolejne, na tej samej górze, jest nad zakrętem, kilkadziesiąt metrów za aktualnie budowanym mostem.
- Choć nie ma ulewnych deszczów osuwisko nie jest spokojne. Ziemia wciąż się osypuje - mówi zmartwiony Zenon Zając. Posadzono tu krzewy, które mają trzymać zbocze, ale jakby przyszły duże opady, to polecą razem z masą ziemi. Jego zdaniem osuwisko na ul. Podgórskiej powinien zabezpieczyć mur oporowy.
- Władze miasta jakoś się nie kwapią do jego budowy. Chyba musi przyjść jakieś nieszczęście, żeby ktoś się naszą sprawą zainteresował - mówi.

Radny interweniuje. Miasto oferuje czujniki

Osuwiskami w Nowym Sączu zainteresował się radny miejski Grzegorz Fecko. Interweniował w sprawie zagrożonych domostw u prezydenta. - Ostatnie suche lata uśpiły naszą czujność - mówi radny. Fecko zastanawia się, jak to możliwe, że urząd wydał zezwolenie na budowę domów w tak niebezpiecznych miejscach. Szef Wydziału Architektury i Budownictwa Mirosław Trzupek wyjaśnia, że dopiero od 2000 r. osoby starające się o pozwolenie na budowę domu muszą mieć opinię geologa. Wcześniej tego nie wymagano, stąd dzisiejsze dramaty, takie jak mieszkańców ul. Podgórskiej.

Na pytanie o to, jak urzędnicy, którzy wydali pozwolenie na budowę na terenach osuwiskowych, mogą dziś pomóc mieszkańcom zagrożonych terenów, dowiadujemy się, że będą... badania terenu.

Sądeckim osuwiskom przyjrzał się jeden z najlepszych fachowców w kraju prof. Lesław Zabuski z Polskiej Akademii Nauk. Według jego wskazówek wytypowano 12 miejsc, gdzie mają zostać zainstalowane czujniki, które będą wychwytywać ruchy głęboko pod ziemią. Tu pojawił się problem. - Ludzie najpierw byli za, ale kiedy przyszło do realizacji zaczęli mieć obawy, że to spowoduje problemy ze sprzedażą działek - mówi Dariusz Kmak, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Nowego Sącza.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto