Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz, Limanowa. Diecezja Tarnowska znów najpobożniejsza w kraju

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Diecezja tarnowska najpobożniejsza w kraju
Diecezja tarnowska najpobożniejsza w kraju Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Jak wskazują wyniki badań statystycznych prowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, Diecezja Tarnowska po raz kolejny okazała się być najpobożniejszą diecezją w kraju. Potwierdzają to nie tylko dane na temat liczby parafii, księży inkardynowanych, księży posługujących duszpastersko oraz alumnów diecezjalnych. Diecezja Tarnowska znalazła się też w ścisłej czołówce ze względu na liczbę udzielanych chrztów, sakramentów bierzmowania oraz małżeństw. Może poszczycić się również największym procentem wiernych uczęszczających na niedzielne nabożeństwa i przystępujących do komunii świętej.

FLESZ - Małe miejscowości bez szczepień przeciw covid-19?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Publikowane przez nich dane dotyczą pobożności i wskaźników przyjmowania komunii w poprzednim roku. Od kilku lat wyniki badań potwierdzają, że Diecezja Tarnowska, to najbardziej religijny region w kraju.

W 2019 roku najwyższy wskaźnik „Dominicantes” czyli odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię odnotowano właśnie w diecezji tarnowskiej, a wynosił on 70,8%. Podobnie jest w przypadku wskaźnika „Communicantes” czyli odsetka katolików przyjmujących komunię świętą w trakcie niedzielnej eucharystii, gdzie diecezja tarnowska znalazła się na samym szczycie z wynikiem 26,1 %. Można się spodziewać, że kolejne badania przeprowadzane już w czasie pandemii mogą przedstawić zupełnie inne dane, jednak mimo braku możliwości uczestniczenia w nabożeństwach w kościołach, katolicy nie rezygnują z udziału w eucharystii.

-Zarówno nasza diecezja, jak i Sądecczyzna to bardzo pobożne regiony w kraju, co potwierdzają też wyniki tych badań. Jako księża obserwujemy to poprzez udział ludzi w niedzielnych mszach świętych czy przystępowaniu wiernych do sakramentów. Teraz, w czasie adwentu mamy roraty, w których uczestniczy bardzo dużo dzieci. Przychodzą do kościoła z rodzicami. Wiele ludzi ze względu na pandemię uczestniczy też w mszach św transmitowanych z pośrednictwem internetu. Dostawałem też sygnały z Chin, Kanady i Stanów Zjednoczonych z informacją, że ludzie nawet z tak odległych zakątków świata biorą udział w naszych nabożeństwach on-line. To też jest znakiem pobożności- komentuje ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, proboszcz parafii pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Jak dodaje, niestety obserwowany jest w ostatnich latach spadek powołań, co jego zdaniem może mieć związek z atakami na kościół. Mimo to, w diecezji Tarnowskiej pośród 1,7 tys alumnów diecezjalnych, do święceń kapłańskich przygotowuje się 103 kleryków. Lepszy wynik miała w tylko diecezja warszawska, gdzie było ich 133.

W ubiegłym roku do wspólnoty wiernych kościoła katolickiego w kraju dołączyło 372,9 tys osób, którym udzielono sakramentu chrztu, z czego w samej diecezji tarnowskiej przyjęło go 15 610. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys, a spośród nich 12 070 to diecezjanie tarnowscy. Znalazła się również na czele listy osób przystępujących do sakrament bierzmowania zaraz pod diecezji krakowskiej i katowickiej. Nie zabrakło jej też w czołówce diecezji z największą ilością udzielanych sakramentów małżeństwa.

- Nasz parafia jest duża, bo mamy około cztery tysiące wiernych. Jestem bardzo dumny i cieszę się, że diecezja tarnowska, do której należy również nasza parafia może poszczycić się tym, że jest najpobożniejsza. Od siedmiu lat mamy większy niż wcześniej kościół i zauważamy, że bardzo dużo osób przychodzi do naszej świątyni. Tylko w tym roku mieliśmy około 90 chrztów i było ich więcej niż w ubiegłym roku. Ze względu na pandemię wiele ślubów przeniesionych zostało na przyszły rok, ale mimo to udzieliliśmy 35 sakramentów małżeństw. Jest duża pobożność, ludzie garną się do kościoła i też dużo się spowiadają. Przy parafii działa również wiele wspólnot i kościół jest bardzo żywy- mówi ks. Jan Gniewek, proboszcz Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach Dolnych

Zaznacza, że mimo pandemii wierni uczestniczą w mszach świętych, a w latach ubiegłych podczas niedzielnych eucharystii większość parafian przystępowała do komunii. Ze względu na to, że liczebność wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach ogranicza teraz metraż kościoła, wiele osób korzysta z transmisji mszy w internecie, gdzie księża obserwują spore zainteresowanie, na co wskazuje ilość odsłon.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto