Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: odkopują średniowieczne miasto [ZDJĘCIA]

Iwona Kamieńska
fot. iwona kamieńska
Ślady miasta sprzed wieków par kroków od sądeckiego rynku. Niektóre z nich pochodzą z czasów jego lokacji. Z wykopalisk słychać gwar rynku i okolicznych ulic, ale rzadko który z przechodniów wie, że mija ukryte między murami otwarte groby. Spod warstw ziemi wyłaniają się mury kościoła franciszkanów, którego już nie ma.

W labiryntach kamiennych bloków i cegieł archeolodzy odsłaniają ludzkie szkielety. - Dawniej, właściwie aż do zaborów chowano szlachtę i mieszczan przy kościele. Dla tych znaczniejszych znajdowano miejsce pochówku pod posadzką świątyni - opowiada Bartłomiej Urbański, archeolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - To pochówki z XVII i XVIII wieku, ale mamy też taki z XV - dodaje.

Proboszcz parafii Ewangelicko - Augsburskiej Przemienienia Pańskiego, ksiądz Dariusz Chwastek przygląda się starym murom czyszczonym z ziemi z troską. Chciałby, aby Nowy Sącz miał choć namiastkę takiej ekspozycji jak słynne otwarte dla zwiedzających, podziemia krakowskiego rynku.

Sąsiedztwo kościoła przy ul. Pijarskiej aż po pobliskie zamkowe wzgórze to piękne miejsce na park archeologiczny. Można byłoby oglądać tutaj dawne mury, krypty, zabezpieczone znaleziska sprzed setek lat - monety, fragmenty kafli, ozdób, ceramiki.

Archeolog ma nadzieję, że to nie tylko marzenie. - W tym sezonie, w ciągu miesiąca, góra - dwóch miesięcy przygotujemy teren do inwestycji, tak aby w przyszłym roku, jeśli znajdą się pieniądze można było przygotować taką ekspozycję na wolnym powietrzu z możliwością organizowania w sąsiedztwie, na dziedzińcu imprez edukacyjno - kulturalnych. Warto w coś takiego zainwestować - mówi Bartłomiej Urbański.

Jak zabezpieczyć wydobyte spod ziemi mury i ich zawartość? Ksiądz Dariusz widziałby ponad nimi przejrzystą platformę, archeolog zbudowałby pomosty ponad wykopaliskami, z których można byłoby oglądać ekspozycję.

Gdyby nie plan osuszenia fundamentów kościoła ewangelickiego, nikt nie wiedziałby, że ziemia skrywa w tym miejscu tyle pamiątek po naszych przodkach. Odkrycia dokonano w 2010r. podczas prac sondażowych przygotowujących do inwestycji.

Jeszcze przed jesienią proboszcz Dariusz Chwastek i pracownicy muzeum chcą spotkać się z prezydentem miasta aby omówić pomysł wykorzystania efektów przeprowadzonych już prac archeologicznych i udostępnienia tego niezwykłego miejsca dla zwiedzających.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto