Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz/ Powiat Nowosądecki. Policja podsumowuje rok 2020. Jaki jest stan bezpieczeństwa w mieście i w regionie?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu w 2020 roku odnotowała wykrywalność na poziomie 93,1 procent
Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu w 2020 roku odnotowała wykrywalność na poziomie 93,1 procent fot. KM Policji Nowy Sącz
Sądecka policja podsumowała 2020 rok w Nowym Sączu i w całym regionie. Okazuje się, że w porównaniu do poprzednich lat liczba przestępstw zmniejszyła się, wzrósł natomiast współczynnik wykrywalności, który wyniósł 93, 1 procent. Ubiegły rok oznaczał także dla policjantów konieczność zmierzenia się z różnymi wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa.

FLESZ - Szczepionka Johnson&Johnson w Polsce wcześniej niż zakładano

 Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Coroczne sprawozdanie dotyczące stanu bezpieczeństwa w mieście i w powiecie nowosądeckim przedstawił na ostatniej sesji rady miasta mł. insp. dr Krzysztof Dymura, komendant miejski policji w Nowym Sączu.

- Funkcjonariusze dokładali wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny oraz turystom goszczącym w naszym regionie, zaś cele sądeckiej policji założone do realizacji w 2020 roku zostały w znacznym stopniu osiągnięte - zapewniał sądeckich radnych.

Mniej przestępstw, wysoki wskaźnik wykrywalności

Jak informuje Krzysztof Dymura na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wszczęto ogółem 3 945 postępowań przygotowawczych, czyli o 329 mniej niż w 2019 roku.

- Wskaźnik wykrywalności sięgnął 93,1 procent, podczas gdy dla całego województwa małopolskiego współczynnik ten wyniósł 78, 4 procent - wylicza komendant policji.

Najwięcej, bo 2 485 postępowań wszczęto (łącznie) w Nowym Sączu i w gminie Chełmiec, natomiast najmniej w Muszynie, gdzie liczba ta wyniosła 112.

Wśród przestępstw z którymi musieli się zmierzyć sądeccy policjanci mowa m.in. o kradzieżach, kradzieżach z włamaniem, rozbojach i wymuszeniach rozbójniczych, bójkach i pobiciach oraz uszkodzeniach mienia. Osobną grupę stanowią przestępstwa narkotykowe oraz gospodarcze.

- W 2020 roku funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 20 kg różnego rodzaju narkotyków o łącznej wartości około miliona złotych oraz ponad pół tony nielegalnego tytoniu i 65 tys. sztuk papierosów - wyjaśnia sądecki policjant.

Dodaje również, że wykrywalność sprawców przestępstw gospodarczych wyniosła 97 procent i była najwyższa na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Bezpieczniej na sądeckich drogach

Ogółem, na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego doszło do 331 wypadków drogowych oraz 2 249 kolizji. Spadła liczba śmiertelnych ofiar wypadków, a także osób rannych. Zmniejszyła się także ogólna liczba wypadków i 2020 roku była najniższa od kilkunastu lat.

- Najbardziej zagrożonymi ulicami na terenie miasta Nowego Sącza były: Lwowska, Piłsudskiego, Prażmowskiego, Nawojowska oraz Węgierska – wymienia komendant Dymura.

Z kolei jeśli chodzi o skrzyżowania najmniej bezpieczne okazały się dwa, a mianowicie skrzyżowanie Młyńska – Kilińskiego – Bulwar Narwiku – Krańcowa oraz Kr. Jadwigi – Piłsudskiego – Prażmowskiego – Kilińskiego.

Policja walczy z pandemią

Od początku marca 2020 roku każdego dnia policjanci wykonywali szereg różnych działań, których celem było ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Należały do nich min.in. innymi sprawdzenie osób objętych kwarantanną, a także kontrola przestrzegania obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadzonych w związku z epidemią. Ogółem w ubiegłym roku sądeccy funkcjonariusze ogółem przeprowadzili 14 240 interwencji "covidowych", zaś do Sanepidu wysłano 141 zawiadomień (w tym 30 za naruszenie zasad kwarantanny).

Krajowa Mapa Zagrożeń popularna wśród sądeczan

W 2020 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 2 478 zgłoszeń, z czego 59,48 procent zostało potwierdzonych (w skali województwa potwierdzalność zgłoszeń wyniosła roku 49 procent).

- Najczęściej zgłaszano przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - wylicza Krzysztof Dymura.

Przypomina również, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje już od czterech lat, ma za zadanie poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania.

- Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji (policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca), a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk. Zatem wymiernym efektem naniesionych na mapę zagrożeń jest obecność policjantów w miejscach, w których oczekuje tego społeczeństwo - podsumowuje komendant miejski policji.

Sądecka policja może pochwalić się wysokim wskaźnikiem wykrywalności różnych przestępstw

Nowy Sącz. Sądecka policja chwali się swoimi osiągnięciami. ...

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto