Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Sądecka Biblioteka Publiczna wprowadziła udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zobacz na zdjęciach

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Sądecka Biblioteka Publiczna chce być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Oferuje szereg udogodnień
Sądecka Biblioteka Publiczna chce być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Oferuje szereg udogodnień arch. Sądecka Biblioteka Publiczna
Główna siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej, mieszczącej się przy ul. Franciszkańskiej została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Chcieliśmy w ten sposób zwiększyć komfort korzystania z zasobów naszej biblioteki i zachęcić do jej częstszego odwiedzania - mówi Marek Rylewicz, dyrektor placówki.

Zmiany dotyczą głównej wypożyczalni, która mieści się na parterze budynku.

- Zgodnie z obowiązującymi standardami obniżyliśmy ladę biblioteczną, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnoścami będą mogły bez problemu podjechać do niej na wózku - wyjaśnia Marek Rylewicz.

To jednak nie wszystko, bo w wypożyczalni pojawiło się osiem wolnostojących regałów, które także gwarantują dostęp dla osób korzystających z wózków. Także wejście do biblioteki zaopatrzono w szerokie drzwi i alternatywny podjazd.

Wspomniane zmiany dotyczą czytelników mających problemy z poruszaniem się. Sądecka Biblioteka Publiczna oferuje również sporo ułatwień dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

Udogodnienia dla osób niedowidzących i niedosłyszących

W pierwszym przypadku osoby korzystające z biblioteki mogą liczyć na dostęp do książek z dużą czcionką oraz audiobooki (a jest ich do wyboru ponad 2200).

- Ponadto biblioteka posiada tzw. czytaki czyli urządzenia do odtwarzania książki mówionej. Są one dostosowane do osób niewidomych i niedowidzących. Urządzenie takie można wypożyczyć w wypożyczalni głównej przy ul. Franciszkańskiej - wyjaśnia dyrektor placówki.

Czytelnicy posiadający własne urządzenie, mogą przynieść kartę pamięci Czytaka, na którą zostaną nagrane wybrane pozycje.

Z kolei w czytelni głównej (także przy ul. Franciszkańskiej) znajduje się stanowisko z klawiaturą dla osób słabowidzących, zaś biblioteka posiada specjalną lupę, która pozwala powiększyć druk.

Na ułatwienia mogą także liczyć osoby niedosłyszące.

- Mamy pracowników znających język migowy, ponadto w siedzibie głównej biblioteki a także w oddziale dla dzieci przy ul . Lwowskiej dysponujemy tzw. pętlą indukcyjną czyli urządzenie służące do wspomagania słuchu - mówi Marek Rylewicz.

Przydatne numery telefonów:

Osoby zainteresowane wypożyczeniem Czytaka mogą uzyskać niezbędne Informacje pod numerem telefonu: 18 443 83 02 wewn. 24 lub 27.

Platforma znajduje się na otwartej przestrzeni, na wysokości ok. 530 m n.p.m. Można z niej podziwiać rozległą panoramę Beskidu Sądeckiego i sąsiednich pasm górskich

Wola Krogulecka. Kiedy turyści doczekają się parkingu przy p...

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Pobierz

Jak korzysltać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto