Nowy Sącz. Ścieżka rowerowa nad Kamienicą budowana legalnie. Miasto może wrócić do prac, podobnie jak w przypadku wykopalisk na rynku

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Pod koniec lutego wojewódzki konserwator zabytków nakazał zakopanie odkrytych fundamentów starego ratusza. W czerwcu generalny konserwator zabytków nakazał uchylić tę decyzję
Pod koniec lutego wojewódzki konserwator zabytków nakazał zakopanie odkrytych fundamentów starego ratusza. W czerwcu generalny konserwator zabytków nakazał uchylić tę decyzję Klaudia Kulak
To może być koniec dyskusji nad tym czy ścieżka rowerowa nad Kamienicą jest budowana legalnie czy nie. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie. Prace przy Al. Piłsudskiego zostały wstrzymane jesienią ubiegłego roku przez postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Tę decyzję podważył Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zaś zakopiańska policja dodatkowo uznała, że sądecki MZD wykazał się oszczędnością wykorzystując nieuczęszczany ciąg pieszy, biegnący wzdłuż al. Piłsudskiego. Podobna sytuacja tyczy się prac wykopaliskowych na płycie rynku: nakaz o ich zasypaniu został wydany bezpodstawnie.

FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

Jesienią 2020 roku za niespełna 290 tys. zł remont ścieżki rowerowej między Al. Piłsudskiego rozpoczęła firma Zibud, która wygrała przetarg na to zadanie. Zdziwienie wielu sądeczan wzbudził fakt, że w tym miejscu nigdy nie było ścieżki rowerowej, więc dlaczego remont a nie budowa z wcześniej uzyskanym pozwoleniem?

Remont czy nowa inwestycja?

Sprawa „legalności ścieżki” została zgłoszona do Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego, który do czasu rozpatrzenia skargi wstrzymał prace, oraz do Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Zawiadamiający, radny Michał Kądziołka (szef klubu PiS Wybieram Nowy Sącz), zaznaczył, że Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, podał nieprawdziwe informacje, bo jego zdaniem zadanie dotyczy budowy nowego obiektu, na który trzeba zezwolenie, a nie remontu „destruktu asfaltowego”, jak zostało podane w specyfikacji zamówienia.

Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zakopanem przez ponad dwa miesiące prowadziła czynności przygotowawcze. Ostatecznie postanowiła o „odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie”, uznając, że dyrektor MZD nie działał na szkodę interesu publicznego, a wręcz przeciwnie doprowadził „do zminimalizowania kosztów remontu, a co za tym idzie do możliwości zainwestowania posiadanych środków na inne inwestycje służące społeczeństwu”, dodając, że podobne praktyki stosowane są w całej Polsce, gdzie stare nawet żwirowe ciągi pieszo-rowerowe mogą być odtwarzane jako asfaltowe ścieżki rowerowe.

- W pobliżu drogi był ciąg pieszy, który przez to, że nie był często używany zarósł trawą. Z tego skorzystał Miejski Zarząd Dróg i tak ścieżka, która kosztowałaby 2-3 mln zł, na chwilę obecną kosztuje 400 tys. zł – tłumaczy Artur Bochenek, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

Zarówno po odmowie wszczęcia dochodzenia przez prokuraturę jak i postanowieniu Generalnego Urzędu Nadzoru Budowlanego, które w całości uchyliło postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie, wstrzymujące prowadzenie robót, firma może powrócić do remontu ścieżki rowerowej nad Kamienicą.

Nie koniec marzeń o muzeum pod płytą rynku?

Rozwojowa również wydaje się wizja podziemnego muzeum miejskiego, którego istotnym elementem byłyby odrestaurowane piwnice starego ratusza. Miasto Nowy Sącz podpisało z Sądecką Agencją Rozwoju Regionalnego umowę użyczenia terenu objętego badaniami na okres trzech lat.

SARR w drugiej połowie ubiegłego roku prowadziła prace archeologiczne na płycie rynku, miejscu, gdzie stał niegdyś XVI-wieczny ratusz. Ostatnie podobne prace przeprowadzane były tutaj w 1966 roku. Ówczesne władze miasta nie miały jednak pomysłu na zagospodarowanie znaleziska i fundamenty ratusza, który spłonął w 1894 roku, zostały ponownie zasypane. Po wykopkach została tylko bogata dokumentacja fotograficzna.

Latem 2020 roku dzięki wysiłkowi archeologów udało się odkopać m.in. koronę murów dawnego ratusza oraz wydobyć z ziemi sporo cennych z punktu widzenia historycznego artefaktów. Odkryte podpiwniczenia przykryto geowłókniną i pozostawiono na okres zimowy, ponieważ pojawiły się plany, aby w tym miejscu powstało podziemne muzeum. Stworzono nawet wizualizacje, a Sądecka Agencje Rozwoju Regionalnego przedstawiła trzy koncepcje zagospodarowania fundamentów w zależności od tego, jakie uda się pozyskać na ten cel fundusze.

Pod koniec lutego decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków nakazano jednak zakopanie odkrytych fundamentów. W uzasadnieniu podano, że zostały one źle zabezpieczone i niszczeją ze względu na pogodę. Decyzji dano rygor natychmiastowego wykonania. Prezes SARR, odwołał się od decyzji konserwatora zabytków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednocześnie wykonując polecenie zasypania ruin dawnego ratusza.

Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, nakazała jednak uchylić zaskarżoną decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- Decyzja wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków była niezgodna z prawem. To na nowo otwiera temat realizacji pomysłu stworzenia podziemnego muzeum. Będziemy ubiegać się też o odszkodowanie ze Skarbu Państwa albo od konserwatora zabytków za wydanie wadliwej decyzji. Miała ona bowiem rygor natychmiastowej wykonalności i nie mogliśmy się do niej nie dostosować. Ponieśliśmy w związku z tym również koszty - tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Jarosław Suwała, dyrektor SARR.

Na razie na odtworzonej płycie rynku powstanie obrys piwnic dawnego ratusza, potem miasto zamierza powrócić do koncepcji podziemnego muzeum.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Ścieżka rowerowa nad Kamienicą budowana legalnie. Miasto może wrócić do prac, podobnie jak w przypadku wykopalisk na rynku - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie