Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Szkoły ogrzewane ciepłem z MPEC mają zapewnione ogrzewanie do końca roku. Co będzie dalej?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie nie nie wskazuje na to, aby z powodów braków energetycznych sądeckie szkoły miały przechodzić na zdalny tryb nauczania
Na razie nie nie wskazuje na to, aby z powodów braków energetycznych sądeckie szkoły miały przechodzić na zdalny tryb nauczania Aneta Żurek
Prezydent Ludomir Handzel zapowiada, że do końca roku nowosądeckie szkoły zaopatrywane w energię cieplną przez MPEC, nie powinny mieć żadnych problemów z ogrzaniem budynków. - Zrobimy wszystko, aby temperatura nie spadła poniżej wymaganych 18 stopni - deklaruje. Zaznacza również, że miasto nie rozważa na razie scenariusza, w którym placówki oświatowe miałyby przejść na zdalny system nauczania z powodu wyłączeń prądu i ogrzewania.

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej posiada zapasy węgla, które, przy standardowej zimowej temperaturze, powinny wystarczyć na około trzy miesiące.

- Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy temperatura powierza nie spadnie do - 20 czy - 30 stopni, jak to niegdyś bywało - wyjaśnia prezydent.

Zaznacza również, że MPEC ma podpisane kontrakty na dostawę paliwa do końca przyszłego roku, a zatem teoretycznie nie powinno być problemów z ogrzewaniem budynków.

- Liczę, że rządowe zapewnienia się sprawdzą i nie będzie trudności z pozyskaniem zakontraktowanego wcześniej węgla - mówi.

Prezydent w ubiegłym miesiącu powołał zespół ds. kryzysu energetycznego, na którego czele stanął Paweł Kupczak, prezes MPEC. W gronie członków tego ciała doradczego, którego zadaniem będzie m.in. monitorowanie sytuacji w różnych miejskich instytucjach, znalazła się również Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania UM.

- Zrobimy wszystko, aby dzieci i młodzież nie musiały uczyć się w trybie zdalnym. Decyzja o wprowadzeniu takiego trybu będzie brana pod uwagę tylko w wypadku, gdy MPEC nie otrzyma zakontraktowanych dostaw węgla - deklaruje dzisiaj prezydent.

W Nowym Sączu znajdują się 42 budynki oświatowe - 13 z nich podłączonych jest do MPEC, reszta czyli 29 korzysta z gazu dostarczanego przez PGNIG.

- W tym ostatnim przypadku wszystko zależy od dostawcy gazu i od tego w jakim stopniu wywiąże się ze swoim zobowiązań. Miasto nie ma na tę sytuację żadnego wpływu - podsumowuje Ludomir Handzel

.

Nie będzie problemu z ogrzaniem szkół oraz nauki zdalnej

Problemów z ogrzaniem szkół nie przewidują sąsiednie gminy Chełmiec i Stary Sącz oraz gmina Krynica - Zdrój.

- Wszystkie szkoły prowadzone przez gminę są ogrzewane gazem i mamy podpisane umowy na jego dostawę - deklarują Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza i Piotr Ryba, burmistrz Krynicy - Zdroju.

Jeśli chodzi o placówki podległe Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu (mowa tutaj m.in. o kilkunastu szkołach ponadpodstawowych) to jedynie Zespół Szkół w Marcinkowicach ogrzewany jest przy użyciu paliwa stałego.

- Z informacji otrzymanych od dyrektor Iwony Sikorskiej wynika, że szkoła oczekuje na dostawę zakupionego węgla w ilości 58 ton. W magazynie szkoły znajduje się 13 ton węgla. Całość opału, według założeń, ma wystarczyć do marca 2023 roku - wyjaśnia Maria Olszowska, kierownik Biura Prasowego Starostwa Powiatowego.

Dodaje, że władze powiatu nie biorą pod uwagę wprowadzenia nauki zdalnej.

Piękna jesień w Muszynie. Niezwykłe widoki w sądeckim uzdrow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto