Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Tegoroczna gala Mistrzów Mowy Polskiej po raz pierwszy w historii odbędzie się w stolicy Sądecczzny

Tatiana Biela
Tatiana Biela
W jury zasiada m.in. prof. Bolesław Faron, prof. Marzena Marczewska i prof. Jan Mazur
W jury zasiada m.in. prof. Bolesław Faron, prof. Marzena Marczewska i prof. Jan Mazur Tatiana Biela
Nowy Sącz po raz pierwszy w historii zostanie gospodarzem gali programu Mistrz Mowy Polskiej. Impreza odbędzie się 25 września w Miejskim Ośrodku Kultury, zaś wydarzenie wpisze się w ramy Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. - Będzie tam można spotkać zarówno byłych, obecnych jak i przyszłych mistrzów mowy polskiej - zachęca Benedykt Polański, dyrektor MOK.

Dotychczas wspomniana gala odbywała się w dużych miastach takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Gdynia. Propozycja, aby tym razem to stolica Sądecczyzny była gospodarzem tej prestiżowej imprezy, pojawiła się dwa lata temu.

- W pierwszej chwili wydawało się nam to niemożliwe, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób i wsparciu prezydenta, przedsięwzięcie to dojdzie do skutku - mówi dzisiaj wiceprezydent Magdalena Majka.

Pierwsze spotkanie rady programowej odbyło się wczoraj (24 kwietnia) w nowosądeckiej Małej Galerii, zaś wśród zaproszonych gości była cześć jury, w tym nowosądeczanin prof. Bolesław Faron (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Marzena Marczewska (Uniwersytet im. J. Kochanowskiego w Kielcach) oraz prof. Jan Mazur (UMCS w Lublinie).

Na razie nie poznamy szczegółów dotyczących gali, bo jak tłumaczy Benedykt Polański, będzie to niespodzianka dla sądeczan. Wiadomo jednak, że impreza będzie biletowana, choć opłaty mają być symboliczne.

Czy jest program Mistrz Mowy Polskiej?

Jak wyjaśnia Piotr Kossakowski, wiceprezes stowarzyszenia Solidna Firma, czyli organizatora imprezy, program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolska akcja wyboru osób, które posługują się znakomitą polszczyzną.

- Są wśród nich zarówno postacie znane z gazet, radia, czy telewizji, jak i osoby reprezentujące małe środowiska lokalne. W ten sposób na jednej scenie mogli stanąć na przykład Artur Andrus, Beata Tadla, Jerzy Trela i Stanisław Tym - mówi.

Program powstał w 2000 roku i ma charakter społeczny. Oznacza to, że zarówno członkowie jury, jak i osoby nominowane oraz laureaci nie otrzymują żadnych honorariów. Jedyną nagrodą dla mistrzów są wypalone w szkle statuetki z wizerunkiem słonecznika, a także białoczerwone szarfy z napisem "Mistrz Mowy Polskiej". Ponadto od ponad 10 lat członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej (laureaci programu) nagradzają także placówki życia publicznego mające zasługi w pielęgnowaniu polszczyzny. Otrzymują one tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Kandydatów do tytuły "Mistrz Mowy Polskiej" nominują laureaci z poprzednich lat. Tegoroczna lista lista nominowanych zostanie ogłoszona 12 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. To jednak nie wszystko, bo także widzowie, czytelnicy i internauci mogą wybierać swojego laureata w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi. Swoje głosy będzie można oddać na stronie
www.mistrzmowy.pl

- Tegoroczni nominowani zaprezentują swoje umiejętności podczas gali w Nowym Sączu, wówczas również jury wybierze zwycięzców - wyjaśnia prof. Jan Mazur.

W gronie dotychczasowych laureatów programu Mistrz Mowy Polskiej znaleźli się m.in. Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Anna Dymna, Wojciech Młynarski czy Jacek Cygan.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Tegoroczna gala Mistrzów Mowy Polskiej po raz pierwszy w historii odbędzie się w stolicy Sądecczzny - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto