Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz to pierwsze miasto w Polsce, które kupiło testy przesiewowe

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. pixabay.com, arch. polska press
Prezydent Ludomir Handzel ogłosił w trakcie spotkania on line z mieszkańcami miasta, że Nowy Sącz jest pierwszym miastem w Polsce, które zakupiło testy immunologiczne, zwane inaczej testami przesiewowymi. Na razie nie wiadomo jeszcze do kogo trafią w pierwszej kolejności, ale na pewno otrzymają je pracownicy sądeckiego szpitala oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Jak informuje prezydent, dziś, czyli 7 kwietnia, rozładowano pierwszą partię 1500 testów przesiewowych.

- O ile wiem, jesteśmy jedynym samorządem w Polsce, który zdecydował się na sprowadzenie takich testów - mówi.

Na razie prezydent nie zdecydował jeszcze, do kogo w pierwszym rzędzie trafią testy, ale na pewno będą to osoby aktywne zawodowo i narażone na kontakt z koronawirusem.

- Zgłosił się już do mnie prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, prosząc, aby testami objąć kierowców autobusów miejskich. To są nasi bohaterowie, dzięki którym możemy się przemieszczać po mieście, dlatego na pewno zostaną oni uwzględnieni, jako jedna z pierwszych grup zawodowych - wyjaśnia.

Ponadto 8 kwietnia, 500 testów przesiewowych trafi do sądeckiego szpitala. Prezydent poszukiwał sponsora, który zakupi testy dla personelu medycznego, zaś na jego apel odpowiedział Zbigniew Konieczek, prezes zarządu spółki Newag S.A.

- Cieszę się, że nasz biały personel, który jest na pierwszej linii walki z pandemią, będzie mógł skorzystać z możliwości przebadania się - mówi Ludomir Handzel.

Na czym polegają testy przesiewowe i co można dzięki nim wykryć? Poprosiliśmy o wyjaśnienia dr n. med. Tomasza Anyszka, pełnomocnika zarządu sieci laboratoriów Diagnostyka sp. o.o. w Krakowie.

- Testy przesiewowe pozwalają wykryć obecność przeciwciał, jakie organizm wytworzył przy kontakcie z koronawirusem - mówi.

Jak tłumaczy dr Anyszek, wynik ujemny testu nie oznacza jednak, że dana osoba nie została zarażona koronawirusem.

- Organizm nie wytwarza przeciwciał w momencie zarażenia. Jeśli ktoś zaraził się koronawirusem, a badanie zostało zrobione zbyt wcześnie, to taki test da wynik ujemny - wyjaśnia.

Z kolei wynik dodatni testu oznacza, że badana osoba miała kontakt z koronawirusem, a jej organizm wytworzył przeciwciała. W tym wypadku możemy mieć do czynienia z dwiema możliwościami. Albo dana osoba przeszła zarażenie bezobjawowo i w jej organizmie nie ma już koronawirusa, albo wciąż jest on obecny, a organizm walczy z infekcją.

- W pierwszym przypadku osoba taka nie może już zarazić swojego otoczenia, w drugim niestety, wciąż stanowi potencjalne zagrożenie - wyjaśnia Tomasz Anyżek.

Testy przesiewowe dają zatem pewną możliwość monitorowania sytuacji epidemiologicznej i odpowiedniego reagowania w sytuacji, kiedy dana osoba ma wynik dodatni. Nie są jednak tak wiarygodne jak testy molekularne, czyli krótko mówiąc wymazy pobierane na zlecenie lekarza. Niestety można je przeprowadzić tylko w dwóch wypadkach - kiedy dana osoba ma objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem lub kiedy miała kontakt z kimś, u kogo stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz to pierwsze miasto w Polsce, które kupiło testy przesiewowe - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto