Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Wolontariusze kwestowali na rzecz odnowy nowosądeckiego Starego Cmentarza. Zobacz zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Kwesta na Starym Cmentarzu odbyła się w ramach akcji "Ratujmy sądeckie nekropolie"
Kwesta na Starym Cmentarzu odbyła się w ramach akcji "Ratujmy sądeckie nekropolie" Damian Radziak
W dzień Wszystkich Świętych wolontariusze fundacji Nowe Kierunki kwestowali na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Kwesta odbywała się w ramach akcji "Ratujmy sądeckie nekropolie", zaś cały z niej dochód zostanie przeznaczony na remont zabytkowych nagrobków znajdujących się na tym cmentarzu. Niewielka nekropolia w centrum miasta to oczko w głowie" nowosądeckiej fundacji, której wolontariusz Bartosz Niemiec zainicjował w 2020 roku projekt „Ocalmy Stary Cmentarz”. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co warto wiedzieć o Starym Cmentarzu?

Cmentarz przy kościółku św. Mikołaja, spalonym w XVIII w., został cmentarzem miejskim w 1785 roku. Czynny był do 1885 roku i odtąd miano "Starego Cmentarza". W latach 1927-33 cmentarz został uporządkowany i pomniejszony o teren wydzielony pod jezdnię ulicy oraz placu pod budowę Domu Strzeleckiego im. gen. Bronisława Pierackiego. Część nekropolii, od strony Alei Wolności, została po 1945 roku przeznaczona na Cmentarz Zasłużonych. Pogrzebano tutaj prochy sądeczan
rozstrzelanych w Nowym Sączu i okolicy.

3 października 1954 roku na Starym Cmentarzu odsłonięty został pomnik-mauzoleum "Pieta Sądecka" - matka opłakująca śmierć niewinnie pomordowanych - wzniesiony ku czci i wiecznej pamięci ofiar terroru hitlerowskiego. Autorką rzeźby jest Janina Reichert-Toth. W cokole pomnika złożone są urny z prochami z miejsc straceń, obozów koncentracyjnych, z pól bitewnych. Przed pomnikiem Sądeckiej Piety znajduje się płyta Nieznanego Żołnierza II wojny światowej.

Ponadto sądeczanie z kręgu Harcerstwa RP zasadzili na cmentarzu w 1948 r. dwanaście jesionów - żywych pomników miejsc straceń z lat okupacji niemieckiej.

Jeśli chodzi o dawne, XIX-wieczne pomniki nagrobkowe niestety nie wiele z nich się zachowało. Część z nich poddano konserwacji, inne czekają na swoją kolej.

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto