Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwniczna - Zdrój. Mieszkańcy oburzeni rozbiórką zabytkowej stacji kolejowej. Spółka PKP S.A. wyjaśnia, co się stało

Tatiana Biela
Tatiana Biela
W rozebranym obiekcie znajdowała się m.in. pochodząca z 1908 roku posadzka
W rozebranym obiekcie znajdowała się m.in. pochodząca z 1908 roku posadzka forum "Piwniczna wczoraj i dziś"
Mieszkańcy Piwnicznej - Zdrój są oburzeni przebudową lokalnej stacji kolejowej. Liczyli, że zostanie ona poddana renowacji, tymczasem budynek został całkowicie rozebrany. - Dawna Piwniczna powoli odchodzi w niepamięć - piszą na forum internetowych "Piwniczna wczoraj i dziś". Tymczasem spółka PKP S.A. zapewnia, że modernizacja dworca odbywa się pod okiem konserwatora zabytków.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Piwniczański dworzec to perełka wśród stacji kolejowych na Sądecczyźnie. Został wybudowany w 1886 roku i posiada tzw. konstrukcję szachulcową, która jest unikatem w skali całego regionu. Zgodnie z planami PKP S.A. stacja miała zostać poddana gruntownemu remontowi, planowano także wprowadzenie w środku nowoczesnych elementów (m.in. elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów). Mieszkańcy wiedzieli o modernizacji, ale to sposób jej przeprowadzenia spowodował w uzdrowisku sporo kontrowersji.

- Nikt nie spodziewał się, że konserwacja obiektu według wykonawcy, który wygrał przetarg, polega na całkowitym zlikwidowaniu starego obiektu - podnoszą na wspomnianym wyżej forum.

Podkreślają, że stacja przetrzymała dwie wojny światowe oraz czasy komunizmu, niestety nie udało się jej się przetrwać "dzisiejszego braku poszanowania dla tego co stare".

- Jaki to wszystko ma sens? Burzenie ponad stuletniej stacji i wstawienie na jej miejsce zupełnie nowej, która „udaje” jedynie tamtą - pytają.

Wszystko odbywa się pod okiem konserwatora

Z pytaniem o kontrowersyjną modernizację piwniczańskiego dworca zwróciliśmy się do inwestora czyli spółki PKP S.A. Jak zapewnia nas Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego spółki, wszystkie prace związane z przebudową dworca Piwniczna-Zdrój są uzgodnione i odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Podczas prac budowlanych, po demontażu elementów wyposażenia, okazało się, że część drewnianych elementów konstrukcyjnych jest w bardzo złym stanie technicznym zagrażającym bezpieczeństwu drewnianej konstrukcji - tłumaczy przedstawiciel PKP S.A.

Dlatego też, po uzgodnieniu sprawy z konserwatorem zabytków, podjęto decyzję o rozbiórce dworca na części i inwentaryzacji poszczególnych jego elementów.

- Elementy, które nie nadają się do odbudowy obiektu zostaną zastąpione nowymi, odtworzonymi na wzór historycznych, natomiast te, których stan nie budzi zastrzeżeń zostaną z powrotem wbudowane w konstrukcję odbudowanego dworca Piwniczna-Zdrój - zapewnia Bartłomiej Sarna.

Dodaje, że prace są prowadzone z poszanowaniem zabytkowego budynku, który zostanie odtworzony na wzór historycznego obiektu.

Ofensywa remontowa w Dolinie Popradu

Modernizacja piwniczańskiego dworca, która pochłonie 3,5 mln zł, to jeden z elementów ofensywy remontowej w Dolinie Popradu. Zgodnie z planami spółki PKP S.A. remont przejdzie 12 budynków, zaplanowano również budowę nowych obiektów. Odnowione budynki mają zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z kolei a także stanowić impuls do rozwoju turystyki w Dolinie Popradu. W sąsiedztwie dworców zaprojektowano również miejsca dla rowerów oraz stacje naprawy tych pojazdów.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto