Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegiestów, wymarła wieś, na zdjęciach z drona. Jesienią jest tam szczególnie pięknie, ale pusto. Zobacz

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Żegiestów na zdjęciach widzianych z lotu ptaka. Jest pięknie!
Żegiestów na zdjęciach widzianych z lotu ptaka. Jest pięknie! Adam Olszowski Fotografia
Żegiestów to zapomniane uzdrowisko położone w gminie Muszyna. Niszczejące, puste budynki sprawiły, że kurort stał się zapomniany i wygląda jak opuszczony. Jednak pod względem krajobrazów to piękna miejscowość, która zachwyca kolorami szczególnie jesienią. Zobacz jak prezentuje się na zdjęciach wykonanych dronem.

Niegdyś tętnice życiem uzdrowisko od lat straszy niedokończonymi inwestycjami i niszczejącymi budynkami, które miały przyciągnąć turystów. Mimo prób tak się nie stało. Od kilkunastu lat bracia Cechini krok po kroku starają się przywrócić dawny blask uzdrowisku Żegiestów. Co prawda w czerwcu oddano do użytku pijalnię wody mineralnej "Anna", wciąż remontowany jest Dom Zdrojowy, ale poza tym większej aktywności nie widać.

Położony nad Popradem Żegiestów ma bogatą, kilkusetletnią historię. Wieś należąca do tzw. klucza muszyńskiego została lokowana w 1575 roku przez biskupa Franciszka Krasińskiego. Miejscowość założono na miejscu wykarczowanych lasów, zaś zamieszkiwali ją głównie Wołosi i Rusini (później Łemkowie).

Po II wojnie uzdrowisko zostało upaństwowione, a piękną nadpopradzką miejscowość odwiedzali goście z całej Polski. W 1996 roku, przed wejściem w skład Spółki Krynica-Żegiestów, było tu 1300 miejsc noclegowych.

W 2011 roku oddano do użytku po modernizacji sanatorium "Wiktor", zaś w 2022 roku pijalnię wody mineralnej "Anna". Pozostała część uzdrowiska wciąż świeci pustkami.

Pijalnia Anna w Żegiestowie

Obiekt zachwyca wyglądem, ale nie zobaczy się go z głównej drogi. Mowa o pijalni wody mineralnej Anna, która znajduje się około 350 metrów za remontowanym Domem Zdrojowym. Budynek, który powstał w 1945 roku przez lata stał zamknięty ze względu na jego zły stan techniczny. W 2018 r. Spółka Cechini Żegiestów-Zdrój Główny pozyskała ponad 768 tys. zł dofinansowania ze środków unijnych. Teraz Pijalnia zachwyca wnętrzem, w którym króluje kamień, marmur i drewno.

Żegiestów jest piękny o każdej porze roku, szczególnie malowniczo wygląda jesienią

Żegiestów to uzdrowisko widmo. Jedna z najpiękniejszych miej...

Łopata Polska

Jedną z największych atrakcji Żegiestowa jest Łopata Polska z przełomem Popradu. Wzdłuż brzegu w roku 1996 Stowarzyszenie Greenworks urządziło Ścieżkę Przyrodniczą Łopata Polska, która została odnowiona przez Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu w 2020 roku. Wyznaczono sześć stref wypoczynkowych, które są usytuowane w najciekawszych miejscach widokowych. Na trasie znajdują się ławki oraz urządzenia do ćwiczeń. W całym uzdrowisku wyznaczono zresztą szereg ścieżek i tras spacerowych, są także trzy szlaki górskie.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto