Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeciwnicy budowy spalarni w Nowym Sączu szykują się do działania. Wyłożono do wglądu ważne dokumenty dot. inwestycji

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Członkowie komitetu szykują się do działania
Członkowie komitetu szykują się do działania Komitet Stop spalarnia
Czy w Nowym Sączu powinna powstać spalarnia odpadów? Już od ponad roku to jeden z najcześciej pojawiających się tematów w debacie publicznej. Inwestycja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy szykują się do działania. Na stronie BIP Urzędu Miasta zamieszczone zostało ogłoszenie prezydenta o wyłożeniu do publicznego wglądu projekt zmiany "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza”. Członkowie komitetu Stop spalarni zamierzają wnikliwie się im przyjrzeć i złożyć swoje uwagi.

Do wybudowania Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów (ITPO) przymierza się sądecka firma Newag, która chciałaby wybudować ją na jednej ze swoich działek przy ul. 29 Listopada. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem ze strony grupy mieszkańców, którzy obawiają się sąsiedztwa tego typu instalacji.

Komitet chce powstrzymać inwestycję, która ma przetwarzać 45 tys. ton odpadów na rok tuż obok ich osiedli mieszkaniowych, domków jednorodzinnych, szkoły, przedszkola, żłobków i ogródków działkowych.

Mieszkańcy obawiają się też tego, ile odpadów przetwarzanych będzie w sąsiedztwie ich domów. Nowy Sącz może bowiem przekazać do spalarni około 8 776 ton/rok. Pozostała ilość odpadów tj. 36 224 ton/rok zostanie do Nowego Sącza dostarczona transportem kolejowym lub drogowym.

W Nowym Sączu odbyło się już kilka protestów, a nawet referendum lokalne, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy spalarnia powinna powstać. Wzięło w nim jednak udział zaledwie 4 175 mieszkańców Nowego Sącza, a frekwencja wyniosła 6,59 procent z wymaganych co najmniej 30 proc.

Temat co jakiś czas wraca jak bumerang - tym razem przy okazji wyłożenia do wglądu publicznego projektu zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Nowego Sącza wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Projekt obejmuje zmianę dotyczącą spalarni śmieci w Nowym Sączu. Do działania szykuje się komitet Stop spalarni zrzeszający przeciwników inwestycji.

- W praktyce wyłożenie oznacza, że każda zainteresowana strona będzie mogła, zapoznać się z dokumentami - zarówno ze studium jaki i oceną oddziaływania na środowisko sporządzoną do studium, a następnie do 2 czerwca będzie można składać uwagi do czego będziemy mieszkańców zachęcać - mówi Ewa Stasiak-Kubacka, przewodnicząca komitetu Stop spalarni

.

Dokumenty będą dostępne dla mieszkańców od 19 kwietnia do 11 maja, a będzie można je zobaczyć w Wydziale Architektury i Urbanistyki. Będą też dostępne w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Nowego Sącza.

- Wiemy jedno walczymy dalej i się nie poddajemy. Na pewno wnikliwie zapoznamy się z tymi dokumentami. Myślę, że każdy mieszkaniec, który jest zainteresowany, powinien to zrobić i będziemy do tego zachęcać. Będzie też publikować na naszych stronach, jakie mamy uwagi - dodaje Stasiak - Kubacka.

Wiadomo, że odbędzie się dyskusja publiczna, którą zaplanowano na 8 maja w sądeckim ratuszu. Jak zapowiada przewodnicząca komitetu możliwe, że przeciwnicy budowy spalarnia będą chcieli wziąć w nim udział. Do 2 czerwca mieszkańcy będą mogli składać swoje uwagi.

- Ma do tego prawo każdy mieszkaniec. To będzie ważne, bo bardzo wyraźnie widać, że w temacie cały czas coś się dzieje. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę - dodaje i przypomina, że konsekwencje ewentualnego powstanie spalarnia w Kotlinie Sądeckie mogą być bardzo uciążliwe, co jej zdaniem potwierdza opinia WIOŚ dotycząca spalarni w Nowym Sączu, która została wydana przy okazji sporządzania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028.

W opinii wydanej przez pełniącego obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska mgr inż. Barbarę Żak podkreślono, że „projektowanie spalarni w mieście powszechnie znanym jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych, zdominowanym przez zanieczyszczenia pyłowe spowoduje dodatkowe zwiększenie emisji zanieczyszczeń będzie miało bezpośrednie przełożenie na wzrost poszczególnych zanieczyszczeń gazowych oraz pyłowych w powietrzu.”

W oficjalnym oświadczeniu do opinii WIOŚ odniósł się inwestor. Łukasz Mikołajczyk w imieniu firmy podkreślił, że planowana przez firmę ITPO jest właśnie odpowiedzią na problem zanieczyszczenia powietrza w mieście.

- Emisje z Zakładu ITPO są porównywalne z tymi ze źródeł opartych na paliwie gazowym, o wielokrotnie niższym poziomie emisji niż obecnie funkcjonujące instalacje oparte w głównej mierze na węglu. Ze względu na planowaną wielkość zakładu (45 tys. t/rok) ITPO będzie stanowiło istotne niskoemisyjne źródło w miksie energetycznym dla miasta i docelowo pozwoli na zastąpienie źródła węglowego o wielokrotnie wyższym poziomie emisji do powietrza. Powstanie ITPO sprzyjać będzie również dalszemu rozwojowi ciepła systemowego, eliminując w ten sposób wiele rozproszonych źródeł szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze starych palenisk i pieców przydomowych - czytamy w oświadczeniu inwestora.

Podkreślono też, że powstanie ITPO wpłynie więc nie tylko na zrównoważenie stanu obecnego jakości powietrza w Nowym Sączu, ale i zdecydowaną jego poprawę poprzez uruchomienie niskoemisyjnego, odnawialnego źródła ciepła.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto