Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Kolejne znalezisko Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny. Tym razem sprzed 2 tys. lat. Zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Celtycka moneta sprzed dwóch tysięcy lat to już kolejne znalezisko sądeckich poszukiwaczy. Do muzeum w Starym Sączu trafiło dzięki nim już ponad 600 artefaktów
Celtycka moneta sprzed dwóch tysięcy lat to już kolejne znalezisko sądeckich poszukiwaczy. Do muzeum w Starym Sączu trafiło dzięki nim już ponad 600 artefaktów SHES
Sądeccy poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny mają na swoim koncie kolejny sukces. Tym razem znaleźli dobrze zachowaną srebrną monetę celtycką sprzed ponad 2 tys. lat. - Z tego okresu pochodzi też fibula czyli ozdobna spinka do zapinania szat oraz kilka innych przedmiotów, które znaleźliśmy - mówi Stanisław Pustułka, szef stowarzyszenia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Znaleziska dokonano podczas kolejnej wycieczki badawczej na terenie Sądecczyzny.

- Na razie nie chcemy zdradzać miejsca, w którym natrafiliśmy na artefakty sprzed dwóch tysięcy lat, ponieważ najprawdopodobniej to nie koniec znalezisk na tym terenie - wyjaśnia Stanisław Pustułka.

Poszukiwacze, mający pozwolenie na swoje działania od konserwatora zabytków, zamierzają zatem wrócić na wspomniane miejsce licząc na dalsze znaleziska.

- To nie jest tak, że każdy może znaleźć na takie skarby przeszłości. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt i rozpoznać zabytkowy artefakt, kiedy się już na niego natrafi - tłumaczy szef stowarzyszenia.

Celtycka monetę wraz z fibulą oraz innymi przedmiotami o użytkowym charakterze znaleziono na głębokości około 40 cm. Skarby sprzed dwóch tysięcy lat trafią do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, z którym poszukiwacze mają podpisaną umowę.

- Do muzeum oddaliśmy już w sumie blisko 600 różnych artefaktów - wylicza Stanisław Pustułka.

Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny istnieje od 2018 roku i liczy około 70 członków, pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają również na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Tak było chociażby w przypadku znalezisk z epoki brązu (m.in. siekierki i bransoleta) czy też słynnego "srebrnego skarbu" ze nowosądeckiego wzgórza zamkowego (mowa tutaj o 103 judaikach będących najprawdopodobniej darem dla cadyka Mosesa Halberstama). To ostanie znalezisko odnotowała także prasa ogólnokrajowa, trafiła także na łamy brytyjskiego dziennika The Sun.

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto