Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Policjanci rozpoczynają protest. Za drobne wykroczenia nie będzie mandatów

Tatiana Biela
Dzisiaj rozpoczyna się ogólnopolski protest policjantów. Wezmą w nim także udział policjanci Komendy Miejskiej w Nowym Sączu. Protest mający podłoże ekonomiczne polegać będzie na razie na odstąpieniu od wypisywania mandatów w przypadku lżejszych wykroczeń.

Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów tłumaczy powody protestu.

- Przyczyną naszego sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny - można przeczytać w oświadczeniu. Jak pisze Jankowski, protest nie jest także wymierzony we władze, ani w przełożonych, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na pogarszającą się dramatycznie i braki w obsadzie kadrowej, których skutkiem jest przeciążenie obowiązkami pozostałych funkcjonariuszy.

Policjanci domagają się min. in podwyżek o 650 złotych, powrotu do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012 roku (kiedy to funkcjonariusze mogli przechodzić szybciej na emeryturę), jak również wypłacania pełnego wynagrodzenia za nadgodziny i za L4 w pierwszych 30 dniach choroby. Chcą także otrzymywać pieniądze za pełnienie służby w dni wolne od pracy i za nadgodziny, których mają bardzo dużo.

Na razie protest będzie polegał na odstąpieniu policjantów od wypisywania mandatów w sytuacjach, w których pozwala na to prawo.

–Do problemu będziemy podchodzić elastycznie - tłumaczy kom. Grzegorz Gubała, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ policjantów województwa małopolskiego.

-Jeśli policjanci będą mieli do czynienia np. z ekscesami chuligańskimi czy jazdą samochodem na granicy ryzyka z ewidentnym zagrożeniem życia i zdrowia innych uczestników ruchu, to oczywiście mandat zostanie wypisany - podkreśla.

Jeśli jednak przewinienie nie będzie poważne, policjant może odstąpić od ukarania mandatem i zastosować karę zgodnie z zgodnie z kodeksem pouczenia.

Jak mówi kom. Gubała, funkcjonariusze wydziałów dochodzeniowych będą także prowadzić tzw. strajk włoski polegający na wykonywaniu przez pracowników obowiązków służbowych w sposób skrajnie drobiazgowy, co powoduje blokadę działania instytucji w sposób zbliżony do strajku pasywnego.

Jest on stosowany w celu obejścia przepisów ograniczających w przypadku danej grupy zawodowej prawo do strajku (np. służby mundurowe). Przykładem może być strajk celników, którzy strajkując po włosku kontrolują dokładnie każdy samochód, powodując wielokilometrową kolejkę pojazdów oczekujących na odprawę[1

Od dzisiaj wszystkie komendy oraz radiowozy w całym kraju zostały oflagowane. Jeśli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zrealizuje postulatów, we wrześniu funkcjonariusze zorganizują w Warszawie manifestację.

ZOBACZ KONIECZNIE:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto