Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecki MPEC zakończył wartą ponad 27 mln zł modernizację sieci. Część mieszkańców może liczyć na obniżę cen za ciepło

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Paweł Kupczak, prezes MPEC deklaruje, że część mieszkańców Nowego Sącza może liczyć na niższe rachunki za ciepło
Paweł Kupczak, prezes MPEC deklaruje, że część mieszkańców Nowego Sącza może liczyć na niższe rachunki za ciepło MPEC Nowy Sącz
Dzięki zmodernizowaniu sieci ciepłowniczej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu udało się zmniejszyć straty na przesyle ciepła o połowę. To, a także nowe, niskoemisyjne źródła ciepła i stabilna sytuacja na na rynku surowców pozwoliły przedsiębiorstwu na przygotowanie nowej taryfy, która czeka na zatwierdzenie. Niektórzy będą płacić mniej.

Sądecki MPEC zakończył jedną z największych inwestycji w ostatnich latach. Dwa zadania związane z modernizacją sieci ciepłowniczej pochłonęły w sumie 27 723 130 zł. Prace swoim zasięgiem objęły wiele ulic i osiedli na terenie Nowego Sącza, w tym: ul. Wiśniowieckiego, Korzeniowskiego, Królowej Jadwigi w rejonie Parafii Matki Bożej Niepokalanej, całą ulicę Beliny Prażmowskiego, ul. Łukasińskiego i Siemiradzkiego, a także osiedla Westerplatte, Barskie i Wojska Polskiego.

- Zrealizowane projekty to konkretne działania oraz efekty, z których warto podkreślić: likwidację 4 sztuk wymiennikowni grupowych, zainstalowanie 111 sztuk indywidualnych węzłów, a także długość zmodernizowanej sieci ciepłowniczej, która wyniosła aż 8 423 metrów bieżących – wylicza Paweł Kupczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. - W głównej mierze dzięki zrealizowanym projektom udało się zmniejszyć straty na przesyle ciepła. Jeszcze 6-7 lat temu wynosiły one 15 procent, a obecnie spadły do 7,5. A więc straty zostały zredukowane o połowę. To ważny aspekt oszczędnościowy.

Inwestycje w nowe, niskoemisyjne źródła ciepła m.in. kotły na biomasę oraz układ kogeneracji produkujący równocześnie energię cieplną i elektryczną spółka zapewniły spółce bezpieczeństwo energetyczne.

- Dzięki temu, że możemy decydować patrząc na ceny węgla, zrębki drzewnej i gazu co jest najtańsze toteż cena dla odbiorców Kotłowni Millenium jest niższa i bardziej stabilna – dodaje Kupczak. Przypomina, że po rozbudowie sieci i po podłączeniu do niej sądeckiego szpitala w 2020 roku, zapadła też decyzja o odpięci do sieci ciepłowniczej z Kotłowni Millenium odbiorców korzystających z kotłowni gazowych przy ul. Matejki i Długosza. - Inwestycja została zrealizowana w ostatnich miesiącach. Taryfy na Kotłowni Millenium są o 25 procent tańsze niż na kotłowniach gazowych, dlatego ci odbiorcy mają aktualnie obniżane ceny ciepła dostosowując je do cen z Millenium.

To jednak nie wszystkie zmiany, bo sądecka spółka przygotowała już nowe taryfy. Zgodnie z prawem w lipcu MPEC złożył nowy wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki.

- Już jesteśmy po początkowej serii pytań ze strony Urzędu Regulacji Energetyki. Kiedy będą nowe taryfy to trudno w tym momencie zawyrokować, bowiem ostatnia taryfa była procedowana 11 miesięcy – podkreśla prezes MPEC-u. - Na pewno sytuacja na rynku surowców jest już bardziej stabilna niż w zeszłym roku i tak też powinno być z taryfami, a więc stabilnie. Natomiast w przypadku tych odbiorców, którzy korzystają z lokalnych kotłowni gazowych to tam na pewno będzie obniżka taryfy.

Nowy Sącz. Arkadiusz Mularczyk: Polacy przez lata dziedziczyli biedę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto