Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sądeckie MPEC zrealizowało największą w historii inwestycję. Produkuje energie i dba o jakość powietrza w mieście

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Sądecki MPEC zakończył dwie największe inwestycje w swojej historii
Sądecki MPEC zakończył dwie największe inwestycje w swojej historii Klaudia Kulak
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu zakończyło właśnie największą w swojej historii inwestycje. Chodzi o budowę wysokosprawnej kogeneracji gazowej oraz drugi kocioł na biomasę. Dzięki pierwszej z nich MPEC stał się elektrociepłownią i może produkować również energię elektryczną, która zaspokoi zapotrzebowanie 2/3 mieszkańców Nowego Sącza, natomiast dzięki drugiej inwestycji udział węgla w produkcji ciepła spadł poniżej 50 procent.

Uroczyste otwarcie obu inwestycji odbyło się 30 listopada. Jak podkreśla Paweł Kupczak, prezes sądeckiego MPEC-u, prace nad projektem trwały kilka lat, ale jest dumny, że w końcu udało się osiągnąć cel.

- Te wszystkie inwestycje pozwalają nam na osiągnięcie bardzo ważnego celu. Ilość energii cieplnej produkowanej z węgla spada poniżej 50 procent. Jeszcze w 2019 roku na kotłowni Millenium 100 procent ciepła było produkowane z węgla - mówi Kupczak,

Jak podkreśla, Nowy Sącz nie jest dzięki temu skazany na wahanie cen surowców. Każdego dnia są one sprawdzane, a potem wybierane są te, które są najtańsze. To gwarantuje stabilność cen oraz niezależność i bezpieczeństwo.

Wartość obu inwestycji to koszt rzędu 40 mln złotych brutto. Co ważne obie inwestycję to niskoemisyjne źródła ciepła, co pomoże również w walce o poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu.

Miasto stało się także przykładem dla innych. - Wiele Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej przyjeżdża podglądnąć, jak to u nas to u nas się robi. Oni są w 100 procentach na węglu i nie wiedzą jak to zrobić - dodaje Kupczak.

Zadowolenia nie kryje prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Jak podkreśla w tej kadencji zainwestowano dziesiątki milinów złotych w sądeckie MPEC.

- To, że udało się nam zejść poniżej 50 procent produkcji ciepła z węgla oraz to, że jesteśmy elektrociepłownią to wielki sukces - przyznaje.

Obie inwestycje realizowane były w ramach projektu Nowe Źródła Energii w MPEC w Nowym Sączu i otrzymały wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto