Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają złóż ropy i gazu w Klęczanach, Trzetrzewinie i Biczycach

Iwona Kamieńska
fot. archiwum polskapresse
Spółka Geofizyka Kraków rozpoczęła prace badawcze, których celem ma być wskazanie miejsc występowania złóż ropy i gazu na terenie gmin Chełmiec oraz określenie opłacalności ich wydobycia. Na "celownik" naukowcy wzięli trzy miejscowości - Klęczany, Trzetrzewinę i Biczyce.

Czytaj także: Sanepid już nie bada czystości wody w rzekach

To, że w głębi chełmieckiej ziemi jest ropa, wiadomo na pewno. Już w 1857 - 1858 r. Ignacy Łukasiewicz otworzył w podsądeckich Klęczanach pierwszą na świecie rafinerię produkującą naftę, smary i asfalt. Działała do końca I wojny światowej. Dziś geofizycy chcą odpowiedzieć na pytanie czy wydobycie złóż z podsądeckich miejscowości będzie opłacalne.

Geofizyka Kraków rozpoczyna badania na zlecenie międzynarodowego koncernu RWE Dea, który szuka i wydobywa surowce m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Egipcie.

Pierwszym zadaniem ekip badawczych będzie stworzenie szczegółowych map geologicznych okolicy. Gdy wiadomo już będzie jaki jest układ warstw skalnych w badanym terenie i jakie owe skały mają właściwości - będzie można wskazać bardzo prawdopodobne miejsce występowania złóż gazu i ropy, które mają ekonomiczne znaczenie.

Kolejnym etapem ma być wykonanie we wskazanych dwóch odwiertów. Stratedzy z geofizyki szykują się "wkłuć" w ziemię na głębokość kilkuset metrów. - Być może oprócz funkcjonującej kopalni KSS Klęczany która wydobywa i produkuje kruszywa piaskowca dla kolejnictwa i drogownictwa w niedalekiej przyszłości w gminie będzie wydobywana ropa naftowa i gaz ziemny? Dla mieszkańców oznacza to wymierne korzyści choćby poprzez wpływy z podatku od nieruchomości czy też opłaty eksploatacyjnej - nie ukrywa satysfakcji wójt Chełmca Bernard Stawiarski.

Ślady po szybach i rafinerii wzniesionej w Klęczanach pozostały do dziś. I tutaj i w pobliskiej Męcinie na Limanowszczyźnie i w Gorlickim Zagłębiu Naftowym złoża zalegają stosunkowo płytko. Zdarzają się nawet samowypływy ropy w zagłębieniach terenu, stawach, potokach. Ze skarbu ziemi miejscowi korzystają od setek lat. W lecznictwie ludowym ropą leczono rany, przeziębienia i gruźlicę oraz niektóre choroby zwierząt.

Codziennie rano najświeższe informacje z Nowego Sącza prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto