Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego wsparcia z Funduszu Leśnego dla Sądecczyzny nie było od lat. To kwoty liczone w milionach

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Powiat nowosądecki jest liderem w wykorzystaniu środków z Funduszu Leśnego
Powiat nowosądecki jest liderem w wykorzystaniu środków z Funduszu Leśnego Starostwo Powiatowe Nowy Sącz
Dzięki wsparciu z funduszu Lasów Państwowych w powiecie nowosądeckim udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji drogowych. Tylko w 2022 roku Lasy Państwowe w całym województwie przeznaczyły na ten cel 27 mln, z czego aż 10 mln zł przekazano w powiecie nowosądeckim. - To duża kwota, która pozwoliła wspólnie z samorządem zrealizować ważne lokalne inwestycje - przyznaje sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu podsumowano inwestycje zrealizowane na drogach powiatu przy wsparciu finansowym z Funduszu Leśnego. Jak podkreślił Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki, nigdy wcześniej powiat nie otrzymał takiego wsparcia ze strony Lasów Państwowych, jak w ostatnich trzech latach. - Można śmiało powiedzieć, że są to inwestycje stulecia - zaznacza Kwiatkowski.

Dzięki tym środkom udało się wybudować 8 km nowych dróg wraz z poboczami, wybudować dwa nowe mosty, a dwa kolejne gruntownie zmodernizować. Wybudowano też kilometr chodnika i wyremontowano dziewięć przepustów.

Jak podkreśla starosta, budowa czy modernizacja dróg przy wsparciu Funduszu Leśnego ma ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki na Sądecczyźnie. Umożliwia bowiem dojazd do miejsc, który wcześniej był utrudniony lub wręcz niemożliwy. Mowa tutaj m.in. o rozbudowie drogi powiatowej Wierchomla Wielka-Wierchomla Mała, gdzie wykonano nową nawierzchnię wraz z chodnikiem i wybudowano most. Ułatwia to dojazd do stacji narciarskiej i hotelu.

- Bez dostępności komunikacyjnej nie ma rozwoju. Powiatowe władze a także gminne samorządy doskonale to rozumieją. Dlatego tak ważna jest współpraca z Lasami Państwowymi. Zwłaszcza na Sądecczyźnie, gdzie w niektórych gminach aż 70 procent ich całkowitej powierzchni zajmują lasy - podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka.

Wkład w modernizacje dróg wiodących do kompleksów leśnych polepsza także warunki pracy leśników. Zarządzają oni gospodarką leśną, która także polega na wycince drzew. Korzystają przy tym z ciężkiego sprzętu, który nie raz ma problem dojechać po wąskiej i dziurawej łące do lasu. Lepsze drogi służą tez mieszkańcom, a także turystom i rowerzystom.

- Przebudowa dróg ma też służyć poprawie bezpieczeństwa. Sądecczyzna jest bogata przyrodniczo. Tutaj przyjeżdzają turyści i dlatego aspekt bezpieczeństwa, dostępności dla tych osób ma duże znaczenie - podkreśla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto