Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tego obiektu można Łącku zazdrościć. Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej oficjalnie otwarte

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Symbolicznym przecięciem wstęgi uroczyście otwarto Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku
Symbolicznym przecięciem wstęgi uroczyście otwarto Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku UG Łącko/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Sala kinowo-koncertowa, biblioteka, izba regionalna, sale prób, a nawet nowa lokalizacja dla szkoły muzycznej – wszystko to mieści Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku. Nowoczesny, czterokondygnacyjny obiekt kosztował ponad 30 mln zł i właśnie został oficjalnie otwarty.

Nowoczesny, także w swojej formie, obiekt Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku powstał na gminnej działce, tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej. Jego budowa warta ponad 30 mln zł zakończyła się pod koniec 2023 roku, ale władze gminy z oficjalnym otwarciem musiały poczekać, aż uzyskają wszelkie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Na dzień 9 lutego czekali nie tylko mieszkańcy Łącka i całej gminy. Oficjalnego otwarcia imponującego obiektu nie mógł się doczekać także wójt Łącka Jan Dziedzina oraz zaproszeni goście, spośród których wielu przyczyniło się do zrealizowania jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Łącku w ostatnich latach. Stąd na uroczystej gali obecny był m.in. Wiktor Durlak - senator RP, Witold Kozłowski - marszałek Małopolski wraz z radnymi Sejmiku oraz przedstawiciel wojewody małopolskiego, burmistrzowie i wójtowie, szefowie różnych instytucji i oczywiście przyjaciele Łącka. Przemowom i gratulacjom nie było końca.

- Ten obiekt na pewno będzie tętnił życiem, a mieszkańcy z radością będą uczestniczyć w spotkaniach z kulturą i sztuką. Gratuluję panu wójtowi tej inicjatywy – mówił m.in. Marek Kwiatkowski, starosta powiatu nowosądeckiego. - Obiekty kulturalne to miejsca integracji mieszkańców, ale też miejsca, w których dzieci i młodzież szlifują swoje muzyczne talenty. Jestem dumny, że na kulturalnej mapie Sądecczyzny pojawił się tak piękny obiekt.

Gmina Łącko ma mocny wkład w upowszechnianie kultury i ocalanie tradycji regionalnej. Zwłaszcza Górali Łąckich, ale nie tylko. To także gmina, w której tradycje sadownicze przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Łącko znane jest też m.in. z tradycyjnie pędzonego bimbru, czyli śliwowicy łąckiej.

Mały wycinek łąckich tradycji, w postaci muzyki, śpiewu i tańca, a także miejscowych zwyczajów, zaprezentowały na scenie widowiskowo-koncertowej zespoły regionalne, grupy teatralne i muzyczne, które już korzystają z nowego Centrum. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa gminnych artystów i rękodzielników w osobach Józefa Tokarza, Krystyny Sukiennik, Mariusza Obrzuda, Janusza Kyrcza i Marcina Wnęka, prezentujących swój artystyczny dorobek.

Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku to obiekt, który mieści w sobie:

  • szkołę muzyczną I stopnia,
  • bibliotekę,
  • salę widowiskowo-koncertową na 250 osób wraz z zapleczem dla artystów,
  • salę do prób i zajęć dla Orkiestry Dętej, Ogniska Muzycznego, Grupy Teatralnej „Berecik”, Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy”,
  • salę ekspozycji, która docelowo zostanie przekształcona w muzeum,
  • salę konferencyjną,
  • studio nagrań.

W Marcinkowicach budują Centrum Sportu. Będzie tam ogólnodostępny odkryty basen!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tego obiektu można Łącku zazdrościć. Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej oficjalnie otwarte - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto