Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęgoborze. Pilotka Janina Lewandowska ma pomnik przy kościele na górze św. Justa [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Immart Mateusz Pławecki oraz Zespół Euro Film Nowy Sącz
Lokalne władze oraz potomkowie bohaterki postanowili uczcić jej zasługi symbolicznym pomnikiem. Już 81 lat temu w kościele na górze św. Justa pilotka, Janina Lewandowska wzięła ślub z Mieczysławem Lewandowskim, również pilotem. W historii zapisała się jako jedyna kobieta żołnierz, która została zamordowana w Katyniu. W niedzielę odsłonięto symboliczny pomnik.

FLESZ - Śmiertelny narkotyk z Chin jest już w Polsce

30 sierpnia na placu przy kościółku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Juście, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej porucznik-pilot Janinę Lewandowską z domu Dowbor-Muśnicką, zamordowaną w Katyniu 22 kwietnia 1940 r. To właśnie w tym kościółku, 17 sierpnia 1939 r. zawarła związek małżeński z pilotem-instruktorem Mieczysławem Lewandowskim.

[przycisk_galeria]

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona przez proboszcza parafii w Tęgoborzu ks. Stanisława Berdzika w koncelebrze miedzy innymi z ojcem Dominikiem Orczykowskim duszpasterzem lotników.
-Poczty sztandarowe, orkiestra dęta OSP Tęgoborze, posłowie: Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk i Patryk Wicher uświetnili swoją obecnością tę ważną uroczystość- czytamy na stronie gminy Łososina Dolna

Biografia

Jak czytamy Janina Lewandowska urodziła się 22 kwietnia 1908 r. w Charkowie. Pilot szybowcowy i samolotowy, podporucznik pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, jedyna kobieta-żołnierz zamordowana w Katyniu, pośmiertnie awansowana na stopień porucznika. Była córką generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego i Agnieszki z domu Korsońskiej. Po powrocie rodziny do Polski zamieszkała z rodzicami w majątku Batorowio. była członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Ukończyła Wyższą Szkołę Pilotażu oraz kursy we Lwowie i w Dęblinie w zakresie radiotelegrafii. Była pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km. Podczas pokazów szybowcowych w Tęgoborzu, poznała instruktora-pilota Mieczysława Lewandowskiego, z którym zawarła cywilny związek małżeński w dniu 10 czerwca 1939 r., a ślub kościelny dnia 17 sierpnia 1939 r. w kościółku na Juście. W drodze do Rumunii, prawdopodobnie 22 września w rejonie Husiatyna, dostała się do niewoli sowieckiej. Była przetrzymywana najpierw w Ostaszkowie, potem w obozie w Kozielsku. Jej osobę wspominali w sporządzonych pamiętnikach obozowych inni jeńcy obozu kozielskiego: mjr Kazimierz Szczekowski i Włodzimierz Wajda opisując, iż „trzyma się dzielnie i wzorowo”. Według stryja Janiny Rafała Bnińskiego, więźnia Kozielska, Janina Lewandowska na terenie obozu uczestniczyła w tajnym życiu religijnym obozu m.in. wypiekając opłatki hostii, za co była represjonowana przez władze obozowe. W dniu swoich urodzin, 22 kwietnia 1940 r., została zamordowana w Katyniu przez funkcjonariuszy NKWD.

Minister Obrony Narodowej, decyzją Nr 439/MON z dnia 5 października 2007 r., awansował ją pośmiertnie do stopnia porucznika. Awans został ogłoszony w dniu 9 listopada 2007 r. w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto